Ciepłe wiosenne słońce w marcu

Ostatnie ciepłe dni bardzo rozbudziły nasze oczekiwania. Niestety aura szybko nam przypomni, że na letnie wartości temperatur jeszcze trochę za wcześnie. Ot taka przypadłość kwietnia. Ochłodzenie potrwa kilka dni.

Poniedziałek

Pierwszy dzień tygodnia przywita nas chłodniejszą aurą, nie zabraknie jednak chwil ze słońcem. Przelotne opady deszczu mogą wystąpić w całym kraju. Najwięcej popada na południowym zachodzie, a na krańcach południowych przejdą burze. Temperatura wyniesie od 12-13°C na północy, przez 15-16°C w centrum, do 17-18°C na południu.

Wtorek

W porównaniu z poniedziałkiem aura niewiele się zmieni. Nadal chmury na przemian ze słońcem. Opady deszczu oraz słabe burze możliwe w drugiej części dnia – te wystąpią w centrum oraz na południowym zachodzie. Temperatury wciąż na przyjemnym poziomie od 14-15°C na krańcach północnych oraz zachodnich, przez 16-17°C w centrum, do 18-19°C na południu.

Środa

Środa będzie ostatnim ciepłym dniem, od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, związany z niżem znad Skandynawii. Za frontem zacznie napływać zimne powietrze polarnomorskie. Opady deszczu wystąpią od zachodu po centrum kraju, na wschodzie po południu mogą przejść burze. Na termometrach ujrzymy do 8-9°C na północy, do 14-15°C na zachodzie oraz do 16-18°C w centrum, na południu i południowym wschodzie.

Czwartek

Czwartek przyniesie bardzo nieprzyjemną aurę. Zrobi się wietrznie, gdyż porywy wiatru na ogół dochodzić będą do 50-60 km/h, a lokalnie w centrum do 70 km/h. Będzie również pochmurno oraz deszczowo. W porównaniu z poprzednimi dniami zimno, temperatura wzrośnie od 7-8°C na wschodzie, do 11-12°C na zachodzie.

Piątek

Piątek przyniesie kolejną porcję opadów deszczu. Padać będzie dosłownie w całym kraju, a niebo szczelnie zakryją deszczowe chmury. Przejaśnienia wystąpią tylko na wschodzie. Chłodno, od 6-8°C na zachodzie, do 10-11°C na wschodzie.

Weekend

Równie nieprzyjemnie, ale nieco ciepłej będzie w sobotę. Opady deszczu wystąpią w całej Polsce. Najmniej popada na północy i tu również niewykluczone przejaśnienia. Silniej powieje wiatr, na ogół do 50-60 km/h. Słupki rtęci wskażą od 9°C na północy i południowym wschodzie, przez 10-11°C w centrum i do 12-13°C na krańcach zachodnich. Niedziela również przyniesie opady, ale raczej w centrum i na wschodzie. Od zachodu postępować będą przejaśnienia, a wiatr zacznie słabnąć. Na termometrach nieco wyższe wartości, od 10-12°C na wschodzie, przez 14-15°C w centrum, do 16-17°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata

Już pierwszy tydzień kwietnia przypomni nam o tym, jak kapryśna potrafi być aura w tym miesiącu. W ciągu kilku dni ochłodzi się o blisko 20 stopni Celsjusza. Takie skoki temperatury nie będą pozytywnie wpływać na naszą odporność. Pamiętajmy, aby ubierać się adekwatnie do panującej aury.