Jesienna pogoda wietrznie i deszczowo

Nadchodzący tydzień przyniesie nam totalną zmianę aury. Zrobi się pochmurno, deszczowo, wietrznie oraz chłodno. Do końca tygodnia w wielu miejscach spadnie do 30-40 mm deszczu. Jest to na pewno dobra wiadomość dla przyrody, która po suchym i ciepłym wrześniu bardzo potrzebuje opadów deszczu.

Poniedziałek

Poniedziałek przywita nas chmurami i opadami deszczu w całym kraju. Najwcześniej opady zaczną ustępować na północy kraju, gdzie możliwe są także słabe przejaśnienia. Z kolei w pozostałych regionach Polski będzie deszczowo przez cały dzień. Na termometrach jeszcze wysokie wartości, od 12-13°C na południowym zachodzie, przez 14-15°C na północy, do 16-17°C na wschodzie. Wieczorem zaczną występować mocniejsze podmuchy północnego wiatru.

Wtorek

We wtorek od północy kraju postępować będą rozpogodzenia oraz przejaśnienia. Zrobi się jednak zimno, gdyż do naszego kraju docierać będzie arktyczne powietrze. Wystąpią również mocniejsze porywy wiatru, dochodzące do 60-70 km/h. Najdłużej chmury oraz opady utrzymają się na krańcach południowych oraz południowo wschodnich. Niewykluczone, że w drugiej części dnia popada przelotnie na północy oraz zachodzie Polski. Na termometrach wyraźnie niższe wartości – od 9-10°C na południowym wschodzie, przez 11-12°C na północy oraz w centrum, do 13-14°C na zachodzie.

Środa

Front atmosferyczny, który przynosił nam opady deszczu w poniedziałek oraz wtorek ponownie zaznaczy się nad naszym krajem. Największych opadów spodziewamy się w centrum oraz na północy. W górach popada śnieg, a na Podhalu niewykluczone opady deszczu ze śniegiem. Nadal wietrznie i zimno, na południu oraz południowym wschodzie temperatura wzrośnie do zaledwie 5-7°C, na północy do 8-9°C, a na zachodzie do 10-12°C. Przez większą część dnia będzie też wietrznie.

Czwartek

Czwartek nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Najwięcej deszczu spadnie na południu kraju, w pozostałych regionach opady słabsze, a na wschodzie tylko przelotne. Na niebie zdecydowana przewaga chmur. Chłodno, od 9-10°C na południu, do 12-13°C na północy.

Piątek

W piątek do naszego kraju zacznie docierać cieplejsze oraz łagodniejsze powietrze. Na północy Polski wyjrzy słońce i nie powinno padać. Niestety nadal pochmurno oraz deszczowo na południu. Temperatura wzrośnie od 9-10°C na południu, do 14-15°C na północy.

Weekend

W sobotę do Polski znad południa wkroczy kolejna strefa z ciągłymi opadami deszczu. W związku z tym najwcześniej zacznie padać w województwach południowych. Na północy kraju przez sporą część dnia bez opadów oraz raczej pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 9-10°C na południu, do 14-16°C na północy. W niedzielę strefa z największymi opadami przemieści się nad północ i zachód kraju, w pozostałych regionach popada słabiej, a przez większą część dnia będzie pochmurno. Nad wschód kraju napłyną cieplejsze masy powietrza i tu temperatura wzrośnie do 15-16°C, z kolei na zachodzie termometry pokażą około 8-9°C.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.

Po suchym, ciepłym i słonecznym wrześniu październik przyniesie zwrot o 180 stopni. Przez większą część tygodnia będzie pochmurno, deszczowo oraz wietrznie. Jest to bardzo dobra wiadomość dla przyrody, gdyż są miejsca w Polsce gdzie nie padało już od ponad miesiąca. Wiele rzek notuje również bardzo niskie poziomy wody. Pamiętajmy również, że wietrzna i chłodna aura sprzyja przeziębieniom, zatem ubierajmy się adekwatnie do panującej pogody.