Początek maja, wiosna i kwitnące kasztany
Zdjęcie (pixabay.com)

Majówka w tym roku powinna okazać się udana, temperatury oscylować będą w granicy 20 stopni na zachodzie i 25 stopni na wschodzie. Po południu oraz wieczorami może zagrzmieć, a burze lokalnie mogą okazać się gwałtowne. Pod koniec tygodnia chłodniej w całym kraju, ale nie powinno być zimno.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie gorącą, ale burzową aurę. W centrum, na wschodzie i południu temperatura wzrośnie do 27-28°C, a miejscami do 29-30°C. Chłodniej tylko na krańcach zachodnich, do 23-24°C. Burze mogą wystąpić rano miejscami w centrum, a po południu na północy oraz zachodzie i przemieszczać się będą w kierunku północno zachodnim. Przyniosą ulewy i silniejsze podmuchy wiatru.

Wtorek

Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze, ale na wschodzie wciąż bardzo ciepło do 26-27°C. W centrum temperatura wzrośnie do 22-24°C, a na zachodzie do 17-18°C. Po południu na wschodzie przejdą burze z ulewami i silnym wiatrem.

Środa

Aura w podzieli nasz graj na chłodny zachód i gorący wschód. Na zachodzie w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie do 15-16°C, w centrum 21-23°C, a na wschodzie do 26-27°C. Ponownie w drugiej części dnia mogą przejść burze z ulewami, tym razem wystąpią na południu i częściowo w centrum.

Czwartek

Czwartek przyniesie kontynuację dwojakiej aury. Na zachodzie będzie rzesko i pochmurno, do tego miejscami może popadać deszcz, a temperatura nie koniecznie będzie chciała przekroczyć 20 stopni Celsjusza i dojdzie do około 17-19°C. W centrum temperatura wyniesie do 23-24°C, a na wschodzie ponownie do 27-28°C. W drugiej części dnia zagrzmi na krańcach wschodnich.

Piątek

Wygląda na to, że w piątek ciepłe powietrze zostanie ostatecznie wyparte znad naszego kraju. Choć istnieje jeszcze prawdopodobieństwo, że ciepłe masy utrzymają się nad południowo wschodnią częścią kraju. Temperatura wzrośnie od 16-17°C na północy, do 18-19°C na zachodzie oraz do 23-24°C na południowym wschodzie. Popada deszcz, ale raczej w centrum i na południowym zachodzie.

Weekend

Sobota przyniesie pogodną i umiarkowanie ciepłą aurę. Spodziewamy się temperatur w pobliżu 20°C na południu, a na północy do 16-17°C. Niedziela przyniesie podobną aurę, do 17-18°C na północy i 19-20°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie

Najładniejsza pogoda w majówkę zapowiada się we wschodniej i południowej części kraju. Na zachodzie dość szybko zaznaczy się front atmosferyczny, który przyniesie wyraźnie chłodniejsze masy powietrza. Mimo to, uważamy, że tegoroczna majówka okaże się całkiem przyjemna, przynajmniej nie będzie padać śnieg!