Groźne burzez z ulewami nad Polską

Nadchodzący tydzień przyniesie kumulacje upalnych mas powietrza nad Polską. Na zachodzie temperatura wzrośnie do 35 stopni Celsjusza. Będzie też bardzo burzowo.

Poniedziałek

Poniedziałek przywita nas sporą ilością słońca. Więcej chmur i słabe/umiarkowane opady deszczu wystąpią na krańcach wschodnich, a także miejscami w pasie od Pomorza Gdańskiego po Małopolskę. W drugiej części dnia od Pomorza po Małopolskę znów przejdą burze z ulewami i opadami gradu. Burze przemieszczać się będą w kierunkach zachodnich. Gorąco, temperatura wzrośnie od 26-27°C na północnym zachodzie i krańcach wschodnich Lubelszczyzny do 29-31°C w pozostałych regionach.

Wtorek

Wtorek zapowiada się z bardzo gorąco. Burze pojawią się dopiero późno po południu oraz wieczorem na południowym zachodzie oraz miejscami na krańcach północnych. Upalnie w całym kraju, gdyż temperatura wzrośnie do 30-31°C, a miejscami nawet do 32-33°C.

Środa

Jeszcze goręcej zrobi się w środę, gdy przez większą część dnia zapowiada się pogodne, a miejscami bezchmurne niebo. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach ujrzymy od 30-32°C na wschodzie, do 33-34°C na zachodzie. Nie wykluczamy, że lokalnie może być jeszcze goręcej. Znów przejdą burze, które mogą być bardzo gwałtowne. Te wystąpią na południowym wschodzie Polski, a także na zachodzie i północnym zachodzie.

Czwartek

Front z burzami wędrować będzie w głąb kraju, a za nim spłynie do Polski chłodniejsze powietrze. Burze od rana mogą występować na zachodzie, a w drugiej części dnia także w centrum kraju. Dopiero wieczorem zagrzmi na wschodzie. Burze znów mogą być gwałtowne. Gorąco na wschodzie i w centrum, gdzie temperatura wzrośnie kolejno do 29-30°C i 31-32°C. Na zachodzie łagodniejsze temperatury do 23-25°C.

Piątek

W piątek nieco odetchniemy od upałów i parnego powietrza. Do Polski docierać będzie powietrze pochodzenia atlantyckiego. Na termometrach ujrzymy od 22-24°C na wschodzie, przez 25-26°C w centrum, do 27-28°C na południowym zachodzie. Rano na wschodzie możliwe jeszcze opady deszczu oraz burze.

Weekend

W sobotę nad Polską wędrować będzie front z burzami, które głównie wystąpią w północnej, a także wschodniej części kraju. Temperatura wyniesie od 23-25°C na wschodzie i północy, do 27-28°C na zachodzie i południowym zachodzie. Niedziela przyniesie kopie pogody z soboty, sporo chmur i opadów na północy i wschodzie kraju. W pozostałych regionach sucho i ciepło. Na termometrach 22-23°C na północy i wschodzie, do 24-26°C na południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie