Pochmurna i deszczowa pogoda na wiosnę

Kończący się właśnie miesiąc maj można śmiało określić jako ciepły, a w niektórych regionach również bardzo suchy. W najbliższych dniach zmieni się jedno, będzie więcej opadów i burz, które przynosić będą ulewy.

Poniedziałek

Początek dnia przyniesie sporą ilość słońca i bezchmurne niebo w większości regionów Polski. Raczej pochmurno i ze słabymi opadami będzie tylko na południowym zachodzie. Z biegiem dnia chmur zacznie przybywać i w sporej części kraju przejdą burze. Najwięcej pogodnego nieba przez cały dzień w centrum kraju. Bardzo ciepło, od 26-27°C na północy, do 28-29°C na południu.

Wtorek

Wtorkowy poranek przyniesie więcej chmur, a burze mogą występować już od rana. Z każdą godziną burz będzie przebywać, najgroźniejsze wystąpią na zachodzie kraju. Zrobi się nieco chłodniej, ale będzie wciąż ciepło. Na ogół temperatura wzrośnie do 23-25°C, a na północnym wschodzie do 27°C.

Środa

Również bardzo burzowo zapowiada się środa, ponieważ już on rana w wielu miejscach kraju będzie grzmieć i padać. Z każdą godziną burze będą coraz groźniejsze, ponownie na zachodzie kraju. Bez burz tylko na północnym wschodzie. Na termometrach bez zmian, około 24-25°C, a miejscami na południu do 27°C.

Czwartek

W czwartek do Polski zacznie docierać bardziej suche powietrze ze wschodu kontynentu. Zjawiska burzowe zostaną zepchnięte nad zachód i południe kraju. Tu od rana może się chmurzyć i ulewnie padać. Niewykluczone, że burze przejdą też nad województwami centralnymi. Na termometrach wciąż wysokie wartości, do 24-26°C na wschodzie, do 21-23°C na południu i zachodzie kraju.

Piątek

Wyraźnie mniej burz wystąpi w piątek, gdyż te ograniczą się do części zachodniej i południowej Polski. W pozostałych regionach będzie pogodnie i sucho. Temperatury zbliżone do tych z czwartku i wyniosą od 24-25°C na północnym wschodzie, do 21-23°C na zachodzie i południu.

Weekend

W sobotę do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Chłodniejsze powietrze sprowadzi front atmosferyczny, który dotrze do naszego kraju z północnego zachodu. Burze wystąpią przede wszystkim na północy i północnym zachodzie. Na termometrach od 18-19°C na północy, do 24-25°C na południu. W niedzielę słabe i zanikające opady możliwe jeszcze na południu Polski. Poza tym pogodnie i bez opadów. Temperatury niższe, na ogół do 18-20°C, miejscami w centrum do 22°C.

Przysłowie na ten tydzień

Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam sporą ilość burz i opadów, które najgroźniejsze i najobfitsze będą na zachodzie Polski. Uwaga, gdyż burze przynosić będą ulewne opady deszczu do 20-30 litrów na metr kwadratowy ziemi, grad do 2 cm i porywisty wiatr do 90 km/h. Pod koniec tygodnia ochłodzi się, ale wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dniach znów wrócą temperatury w okolicy 25 stopni Celsjusza.