Przymrozek wiosną bywa bardzo niebezpieczny
Zdjęcie (pixabay.com)

Za nami ostatni tydzień marca, który pomimo chłodnego początku, z lokalnymi akcentami zimowymi zapisał się jako ciepły. Kolejny raz brzydki początek wynagrodził nam koniec tygodnia. W niedzielę w całym kraju jest bardzo słonecznie, a na zachodzie miejscami notujemy blisko 19*C. Pierwszy tydzień kwietnia przyniesie nam pogodę typowo kwietniową, w związku z tym przeplatać się będą ciepłe i chłodne dni. Przez większą część tygodnia Polska znajdować się będzie pod wpływem wyżów z północy i centrum Europy, uważajmy na nocne przymrozki.

Poniedziałek

Ostatni dzień marca pożegna nas wieloma chwilami ze słońcem, niezbyt dużym zachmurzeniem i przyjemnymi temperaturami. Nie spodziewamy się opadów. Będzie bardzo ciepło od 12-13*C na północy, do 15-16*C w centrum, na wschodzie i południu, najwyższe temperatury na zachodzie i połuniowym-zachodzie do 17-18*C.

Wtorek

We wtorek również bez opadów, trochę chmur i sporo słońca. Będzie jednak chłodniej, szczególnie na wschodzie gdzie zacznie docierać zimne powietrze z północy. Temperatury wyniosą od 7-8*C na wschodzie, w pasie od Gdańska do Krakowa termometry pokażą 9-11*C, zaś na zachodzie do 15-16*C.

Środa

Bardzo podobna do wtorku, a więc z chmurami i przejaśnieniami. Opady jeśli pojawią się to dopiero po południu i tylko w południowo-zachodnich regionach kraju. Tym razem zimne powietrze najbardziej zaznaczy się na północy Polski, tam niespełna 5-6*C. Im bardziej na południe tym cieplej, w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego do Lublina będzie przeważnie 9-11*C, zaś na południu i południowym-zachodzie do 13-15*C.

Czwartek

W czwartek nadal bez większych opadów, deszcz może pojawić się tylko na południu. W ciągu dnia opady powinny zaniknąć. Poza tym powinno być pogodnie. Rozkład temperatur podobny jak w środę, dodatkowo będzie nieco cieplej. Od 9-10*C na północy, 12-13*C będzie w pasie województw centralnych do 14-15*C na południowym-zachodzie i południu kraju.

Piątek

Także bez opadów, większe zachmurzenie pojawi się na zachodzie i południu, więcej przejaśnień na północy. Jeśli mowa o temperaturach te bez większych zmian, do 9-10*C na północy do 14-15*C na południu.

Weekend

W sobotę również bez opadów, jednak od zachodu postępować będzie wzrost zachmurzenia. Cieplej niż w poprzednich dniach od 11-12*C na krańcach wschodnich do 15-17*C na zachodzie. W niedzielę Polska dostanie się pod wpływ frontu z zachodu Europy. W końcu popada deszcz, który jest bardzo potrzebny budzącej się do życia przyrodzie. Front w ciągu dnia wędrować będzie na wschód, istnieją małe szanse na burze. Wraz ze zbliżającym się frontem do Polski chwilowo powinno napłynąć cieplejsze powietrze. W strefie opadów spodziewamy się około 8-9*C, zaś na na wschodzie temperatury mogą wzrosnąć do 18-19*C.

wykres temperatury 31 marca - 6 kwietnia
Wykres temperatur w dniach 31 marca – 6 kwietnia

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało”

 Pierwszy tydzień kwietnia nie przyniesie znaczących zmian w pogodzie. Polska znajdować się będzie pod wpływem wyżów z północy i centrum Europy, które blokować będą wędrówkę niżów z zachodu. Niestety do Polski często napływać będzie chłodne powietrze, które powodować będzie występowanie przymrozków, a także pojawienie się mrozu. Temperatury w nocy mogą spadać do nawet -5*C.