Deszczowa jesień w Polsce

Zbliżamy się nieubłaganie do połowy jesieni, a jesień od początku października skutecznie przypomina nam o swojej chłodniejszej odmianie. Nie inaczej będzie też w tym tygodniu, gdyż czekają nas opady różnego rodzaju, silniejsze porywy wiatru oraz niezbyt wysokie temperatury.

Poniedziałek

Pierwszy dzień nowego tygodnia, a zarazem ostatni października nie przyniesie zmian w pogodzie – dalej będzie chłodno, deszczowo, a do tego pochmurno. Poza południowymi krańcami kraju, gdzie deszcz pojawi się dopiero pod wieczór, padać będzie w większości regionów kraju. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na południu, około 7°C będzie w centrum i na północnym wschodzie, do 10-11°C na zachodzie i północnym zachodzie. Na południowym wschodzie wystąpią okresami silniejsze porywy wiatru.

Wtorek

We wtorek przez Polskę wędrować będzie ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Podzieli on nasz kraj na ciepły zachód i zimy wschód. Na zachodzie Polski temperatura wzrośnie do 12-13°C, a przy granicy z Niemcami, do 15°C. Z kolei im dalej na wschód tym chłodniej, w centrum ujrzymy około 8-9°C, a na wschodzie zaledwie 4-5°C. Najzimniej może być na północnym wschodzie, gdzie temperatura nie przekroczy 3-4°C i tu po południu spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. Z racji święta Wszystkich Świętych przypominamy o zachowaniu ostrożności na drogach.

Środa

Środa zapowiada się wietrznie oraz z przelotnymi opadami deszczu, gradu, a lokalnie także krupy śnieżnej. Ponownie miejscami mogą przejść burze. W całym kraju spodziewamy się silniejszych porywów wiatru dochodzących do 50-60 km/h, w czasie burz może powiać mocniej. Na termometrach ujrzymy od 4-5°C na północy, do 8-9°C na południu.

Czwartek

W czwartek na pogodę w Polsce nadal wpływać będzie niż znad Łotwy i Estonii. Nadal występować będą przelotne opady mieszane, a do tego będzie mocno wiać, do 40-55 km/h. W czasie opadów możliwe silniejsze porywy. Zimno, od 4-5°C na północy oraz wschodzie, do 6-7°C miejscami na południu.

Piątek

W piątek wiatr zmieni kierunek na południowy, a to oznacza napływ łagodniejszych mas powietrza. Te jednak odczujemy przede wszystkim na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do 10-11°C. W pozostałych regionach wyraźnie chłodniej, do zaledwie 3-4°C. Będzie pochmurno, przede wszystkim na wschodzie, a opady wystąpią tylko na krańcach północnych.

Weekend

W sobotę na pogodę wpływać będzie ciepły front atmosferyczny, który sprowadzi do Polski cieplejsze powietrze. Będzie jednak pochmurno, ale popada dopiero w drugiej części dnia i tylko na zachodzie. Na termometrach nieco wyższe wartości, od 5-6°C na północy do 10-12°C na południu. W niedzielę najwięcej opadów spodziewamy się od centrum po południe kraju, ale w tych regionach będzie też najcieplej, do 9-11°. Na zachodzie i północnym zachodzie mniej opadów, ale chłodniej, maksymalnie do 5-6°C.

Przysłowie na ten tydzień

Deszcz w początku listopada, mrozy w styczniu zapowiada.

Listopad niewiele zmieni w pogodzie, nadal będzie chłodno, deszczowo oraz wietrznie. Ostatnie prognozy wskazują na możliwy krótki epizod zimowy, który może wystąpić jeszcze przed 10 listopada.Zachęcamy zatem do śledzenia naszych prognoz.