Deszczowa jesień w Polsce

Zbliżamy się nieubłaganie do połowy jesieni, a jesień od początku października skutecznie przypomina nam o swojej chłodniejszej odmianie. Nie inaczej będzie też w tym tygodniu, gdyż czekają nas opady różnego rodzaju, silniejsze porywy wiatru oraz niezbyt wysokie temperatury.

Poniedziałek

Pierwszy dzień nowego tygodnia, a zarazem ostatni października nie przyniesie zmian w pogodzie – dalej będzie chłodno, deszczowo, a do tego pochmurno. Poza południowymi krańcami kraju, gdzie deszcz pojawi się dopiero pod wieczór, padać będzie w większości regionów kraju. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na południu, około 7°C będzie w centrum i na północnym wschodzie, do 10-11°C na zachodzie i północnym zachodzie. Na południowym wschodzie wystąpią okresami silniejsze porywy wiatru.

Wtorek

We wtorek przez Polskę wędrować będzie ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Podzieli on nasz kraj na ciepły zachód i zimy wschód. Na zachodzie Polski temperatura wzrośnie do 12-13°C, a przy granicy z Niemcami, do 15°C. Z kolei im dalej na wschód tym chłodniej, w centrum ujrzymy około 8-9°C, a na wschodzie zaledwie 4-5°C. Najzimniej może być na północnym wschodzie, gdzie temperatura nie przekroczy 3-4°C i tu po południu spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. Z racji święta Wszystkich Świętych przypominamy o zachowaniu ostrożności na drogach.

Środa

Środa zapowiada się wietrznie oraz z przelotnymi opadami deszczu, gradu, a lokalnie także krupy śnieżnej. Ponownie miejscami mogą przejść burze. W całym kraju spodziewamy się silniejszych porywów wiatru dochodzących do 50-60 km/h, w czasie burz może powiać mocniej. Na termometrach ujrzymy od 4-5°C na północy, do 8-9°C na południu.

Czwartek

W czwartek na pogodę w Polsce nadal wpływać będzie niż znad Łotwy i Estonii. Nadal występować będą przelotne opady mieszane, a do tego będzie mocno wiać, do 40-55 km/h. W czasie opadów możliwe silniejsze porywy. Zimno, od 4-5°C na północy oraz wschodzie, do 6-7°C miejscami na południu.

Piątek

W piątek wiatr zmieni kierunek na południowy, a to oznacza napływ łagodniejszych mas powietrza. Te jednak odczujemy przede wszystkim na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do 10-11°C. W pozostałych regionach wyraźnie chłodniej, do zaledwie 3-4°C. Będzie pochmurno, przede wszystkim na wschodzie, a opady wystąpią tylko na krańcach północnych.

Weekend

W sobotę na pogodę wpływać będzie ciepły front atmosferyczny, który sprowadzi do Polski cieplejsze powietrze. Będzie jednak pochmurno, ale popada dopiero w drugiej części dnia i tylko na zachodzie. Na termometrach nieco wyższe wartości, od 5-6°C na północy do 10-12°C na południu. W niedzielę najwięcej opadów spodziewamy się od centrum po południe kraju, ale w tych regionach będzie też najcieplej, do 9-11°. Na zachodzie i północnym zachodzie mniej opadów, ale chłodniej, maksymalnie do 5-6°C.

Przysłowie na ten tydzień

Deszcz w początku listopada, mrozy w styczniu zapowiada.

Listopad niewiele zmieni w pogodzie, nadal będzie chłodno, deszczowo oraz wietrznie. Ostatnie prognozy wskazują na możliwy krótki epizod zimowy, który może wystąpić jeszcze przed 10 listopada.Zachęcamy zatem do śledzenia naszych prognoz.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry