Burzowa pogoda i konwekcja na niebie

Nadchodzący tydzień przyniesie nam raczej zmienną aurę. Przez większą część tygodnia napływać będzie powietrze pochodzenia atlantyckiego, przejdą również groźne burze, wystąpią ulewy i silniejsze porywy wiatru.

Poniedziałek

Początek dnia jeszcze na wschodzie może przynieść większe zachmurzenie i słabe opady, lecz te szybko ustąpią. W ciągu dnia przejaśni się i zrobi się przyzwoicie ciepło, od 18-19°C na północy, do 21-22°C w centrum i 23-24°C miejscami na południu.

Wtorek

Wtorek przyniesie bardzo ciepłą aurę, ale pochmurną i wietrzną. Przejdą również burze, głównie w zachodniej oraz centralnej części kraju, lokalnie mogą okazać się gwałtowne, z ulewnymi opadami. Temperatura wzrośnie od 21-22°C na północnym wschodzie, przez 23-25°C w centrum, do 26-27°C na krańcach południowych.

Środa

W nocy z wtorku na środę przez Polskę wędrować będzie front z burzami i opadami deszczu. Za frontem zacznie napływać rześkie powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W całym kraju zrobi się wietrznie, a na północy dodatkowo wystąpią przelotne opady deszczu, niewykluczone, że również burze. W całym kraju wietrznie, porywy wiatru mogą dochodzić do 50 km/h. Temperatura wyniesie od 17-18°C na północnym zachodzie, przez 19-20°C w centrum, do 21-22°C na krańcach wschodnich i południowo wschodnich.

Czwartek

Czwartek również przyniesie wietrzną i raczej rześką aurę. Słabych opadów deszczu spodziewamy się tylko w pierwszej części dnia na północy. W pozostałych regionach padać nie powinno i raczej pogodnie. Więcej chmur na zachodzie kraju. Temperatura wyniesie 19-20°C na zachodzie, do 21-23°C w centrum i na południu.

Piątek

Nad Polskę sięgnie kolejny front atmosferyczny, który zaciągnie gorące powietrze z południa. Na zachodzie pochmurno i burzowo, lokalnie zjawiska będą gwałtowne. W pozostałych regionach pogodnie, ale w drugiej części dnia zagrzmi również w centrum i na wschodzie. Na termometrach ujrzymy od 20-21°C na krańcach zachodnich, do 27-29°C w centrum oraz na wschodzie Polski.

Weekend

Sobota zapowiada się pochmurnie i deszczowo oraz raczej chłodnie. Najwięcej opadów w centrum oraz na wschodzie i południu, przejdą również burze, ale w drugiej części dnia padać nie powinno. Temperatura wyniesie od 18-19°C na wschodzie, przez 20-21°C w centrum, do 22°C na zachodzie. Niedziela przyniesie poprawę aury w całym kraju, więcej chmur tylko na wschodzie. Padać nie powinno, choć nie wykluczamy słabych opadów na północnym wschodzie. Temperatura wzrośnie od 22-23°C na wschodzie, do 27-28°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje

Nadchodzący tydzień przyniesie nieco bardziej dynamiczną aurę, spodziewamy się większej ilości opadów oraz burz. Te najgroźniejsze będą na zachodzie oraz w centrum, nie wykluczamy lokalnych podtopień. Nieco zmiennej aury (okresów cieplejszych przeplatanych frontami i burzami) spodziewamy się przynajmniej do połowy czerwca.