Nadchodzący tydzień przyniesie ostatnie podrygi zimowej pogody. Od czwartku ponownie czeka nas napływ cieplejszych mas atlantyckiego powietrza. Jednak zanim to nastąpi spodziewamy się paru mroźnych nocy, ze spadkami temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie sporo słońca i pogodnego nieba. Większe zachmurzenie wystąpi wyłącznie na północy Polski i w tej części kraju może słabo poprószyć śnieg, a wieczorem oraz w nocy wystąpią opady marznącego deszczu. Na termometrach ujrzymy od -1/-2°C na wschodzie i południowym wschodzie do 0/1°C w centrum. Nieco cieplej nad samym wybrzeżem oraz południowym zachodzie, gdzie może być do 2°C.

Wtorek

We wtorek dla odmiany pogodnie, ale z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu będzie na północy. Z kolei na południu przez większą część dnia będzie pochmurno oraz śnieżnie. Tylko na zachodzie padać może deszcz i deszcz ze śniegiem. Do Polski dotrze nieco cieplejsze powietrze, przez co na północnym zachodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w pasie od Podlasia po Dolny Śląsk do 1-2°C, a w pozostałych regionach do -1/-2°C.

Środa

W środę znów chłodniej, a bez mrozu tylko na zachodzie Polski. Nigdzie nie powinno padać, ale w wielu regionach centralnej Polski może być pochmurno i występować chmury stratus oraz mgły osadzające szadź. Mroźno na wschodzie, gdyż tu w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie do -3/-4°C, w centrum do -1/-2°C, tylko na zachodzie bez mrozu i tu do 3°C.

Czwartek

W czwartek nastąpią zmiany w pogodzie, które związane będą z głębokimi niżami znad Skandynawii. Ciepły front z opadami śniegu, bardzo szybko przechodzącymi w opady deszczu zaznaczy się tylko na północy. W pozostałych regionach bez opadów, ale na przemian z chmurami oraz słońcem. Wyraźnie cieplej, od 8-9°C na krańcach zachodnich, przez 4-6°C w centrum, do 0-1°C na krańcach wschodnich i południowo wschodnich.

Piątek

Ciepłe masy powietrza dotrą już do wszystkich regionów Polski, gdyż nawet na wschodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w centrum do 7-8°C, a na zachodzie do 10°C. Pochmurno i wietrznie na północy, w pozostałych regionach więcej słońca. Nigdzie nie powinno padać.

Weekend

W sobotę, za wyjątkiem krańców południowych w całym kraju będzie pochmurno, wietrznie, a na północy również deszczowo. Na termometrach bez większych zmian, 4-5°C na południowym wschodzie, przez 7-8°C w centrum, do 9-10°C na zachodzie i północnym zachodzie. Niedziela wciąż pochmurna, ale bez większych opadów. Tylko na północy możliwa słaba mżawka. Wiatr już nie tak dokuczliwy. Temperatury wciąż na plusie, od 5-6°C na wschodzie, do 8-9°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień – stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada

Nadchodzący tydzień przyniesie nam chwilowy napływ zimnych mas powietrza, lecz już od czwartku zrobi się wyraźnie cieplej. Do końca tygodnia dodatnie temperatury zapanują w całym kraju, a po śniegu niestety nie powinno być już śladu. Czy zima jeszcze wróci? Tego nie możemy wykluczyć, gdyż w drugiej połowie miesiąca ponownie zacznie docierać zimne powietrze z północy, a to znacznie zwiększa szanse na białe święta Bożego Narodzenia.