Odwilż i pochmurna pogoda

Nadchodzący tydzień przyniesie ostatnie podrygi zimowej pogody. Od czwartku ponownie czeka nas napływ cieplejszych mas atlantyckiego powietrza. Jednak zanim to nastąpi spodziewamy się paru mroźnych nocy, ze spadkami temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie sporo słońca i pogodnego nieba. Większe zachmurzenie wystąpi wyłącznie na północy Polski i w tej części kraju może słabo poprószyć śnieg, a wieczorem oraz w nocy wystąpią opady marznącego deszczu. Na termometrach ujrzymy od -1/-2°C na wschodzie i południowym wschodzie do 0/1°C w centrum. Nieco cieplej nad samym wybrzeżem oraz południowym zachodzie, gdzie może być do 2°C.

Wtorek

We wtorek dla odmiany pogodnie, ale z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu będzie na północy. Z kolei na południu przez większą część dnia będzie pochmurno oraz śnieżnie. Tylko na zachodzie padać może deszcz i deszcz ze śniegiem. Do Polski dotrze nieco cieplejsze powietrze, przez co na północnym zachodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w pasie od Podlasia po Dolny Śląsk do 1-2°C, a w pozostałych regionach do -1/-2°C.

Środa

W środę znów chłodniej, a bez mrozu tylko na zachodzie Polski. Nigdzie nie powinno padać, ale w wielu regionach centralnej Polski może być pochmurno i występować chmury stratus oraz mgły osadzające szadź. Mroźno na wschodzie, gdyż tu w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie do -3/-4°C, w centrum do -1/-2°C, tylko na zachodzie bez mrozu i tu do 3°C.

Czwartek

W czwartek nastąpią zmiany w pogodzie, które związane będą z głębokimi niżami znad Skandynawii. Ciepły front z opadami śniegu, bardzo szybko przechodzącymi w opady deszczu zaznaczy się tylko na północy. W pozostałych regionach bez opadów, ale na przemian z chmurami oraz słońcem. Wyraźnie cieplej, od 8-9°C na krańcach zachodnich, przez 4-6°C w centrum, do 0-1°C na krańcach wschodnich i południowo wschodnich.

Piątek

Ciepłe masy powietrza dotrą już do wszystkich regionów Polski, gdyż nawet na wschodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w centrum do 7-8°C, a na zachodzie do 10°C. Pochmurno i wietrznie na północy, w pozostałych regionach więcej słońca. Nigdzie nie powinno padać.

Weekend

W sobotę, za wyjątkiem krańców południowych w całym kraju będzie pochmurno, wietrznie, a na północy również deszczowo. Na termometrach bez większych zmian, 4-5°C na południowym wschodzie, przez 7-8°C w centrum, do 9-10°C na zachodzie i północnym zachodzie. Niedziela wciąż pochmurna, ale bez większych opadów. Tylko na północy możliwa słaba mżawka. Wiatr już nie tak dokuczliwy. Temperatury wciąż na plusie, od 5-6°C na wschodzie, do 8-9°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień – stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada

Nadchodzący tydzień przyniesie nam chwilowy napływ zimnych mas powietrza, lecz już od czwartku zrobi się wyraźnie cieplej. Do końca tygodnia dodatnie temperatury zapanują w całym kraju, a po śniegu niestety nie powinno być już śladu. Czy zima jeszcze wróci? Tego nie możemy wykluczyć, gdyż w drugiej połowie miesiąca ponownie zacznie docierać zimne powietrze z północy, a to znacznie zwiększa szanse na białe święta Bożego Narodzenia.