Intenywne opady mokrego śniegu

Coś nie może zdecydować się zima w tym roku, na przemian serwuje nam deszcz i odwilż oraz mróz i śnieg. Nadchodzący tydzień przyniesie nam właśnie tego typu pogodę. Pierwsza część tygodnia przyniesie mróz, lecz znów bez śniegu na zachodzie kraju. W drugiej części tygodnia ponownie się ociepli i znów będzie bardzo silnie wiać.

Poniedziałek

Na zachodzie kraju poniedziałek minie pod znakiem ciepłego frontu atmosferycznego, który przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Z kolei na wschodzie kraju opady śniegu przynosić będzie front związany z niżem znad Rosji. Momentami może padać mocniej. Mróz w ciągu dnia pojawi się tylko na południu, gdzie termometry pokażą -1°C, natomiast na wschodzie i północy będzie około 1-2°C. Najcieplej na zachodzie Polski do 3-5°C.

Wtorek

We wtorek zacznie docierać zimne powietrze z północy kontynentu. Na wschodzie temperatura spadnie do -5/-6°C, a na północnym wschodzie do -8°C, w centrum do -2/-3°C. Bez mrozu tylko na krańcach zachodnich, gdzie będzie około 1°C. Opady śniegu występować będą na krańcach południowych i południowo wschodnich.

Środa

W środę od zachodu kontynentu wkroczy mało aktywny ciepły front atmosferyczny, zaznaczy się przede wszystkim na północnym zachodzie i północy kraju. Padać będzie mżawka, deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze, które dotrze do dzielnic zachodnich. W tych regionach termometry wskażą około 2-3°C. Mróz występować będzie w pasie województw centralnych do wschodnich. Termometry wskażą odpowiednio od -2/-4°C do -6/-8°C.

Czwartek

Pod koniec tygodnia do Polski ponownie zacznie docierać cieplejsze powietrze, na zachodzie znów mocniejsze porywy wiatru do 40 km/h. W całej zachodniej części kraju już bez mrozu, termometry wskażą od 1°C do 4°C, natomiast we wschodniej części będzie od -1°C do -4°C. Opady śniegu wstępować będą od centrum po wschód kraju.

Piątek

Mróz niemal w całości zostanie wyparty z naszego kraju. Ujemne temperatury występować będą tylko na południu i południowym wschodzie. W pozostałych regionach występować będą już temperatury dodatnie do 4-6°C na zachodzie. Ponownie dokuczać będą coraz silniejsze porywy wiatru, za sprawą głębokich niżów znad północy Europy. Na ogół powieje do 40-60 km/h. Będzie sporo opadów, ale niestety tylko deszczu.

Sobota

Jeszcze cieplejsze powietrze z południowego zachodu dotrze do Polski w sobotę. Na zachodzie termometry pokażą ponad 10°C, w centrum około 5-6°C, a na wschodzie około 4°C. W całym kraju spodziewamy się opadów deszczu i bardzo silnych porywów wiatru do 60-75 km/h. Najsilniej ma wiać na wybrzeżu do 90-100 km/h. W niedzielę zrobi się chłodniej, na ogół będzie około 3-4°C, do tego sporo opadów przelotnych, przede wszystkim deszczu. Nadal może silnie wiać do 50-60 km/h.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

wykres

Przysłowie na ten tydzień:

„Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany”

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pogodą z jaką mamy do czynienia od początku obecnej zimy. Czeka nas zatem przeplatanka zimy z jesienią. Wszystko wskazuje na to, że zima wróci dopiero w drugiej połowie stycznia.