Kwitnące krokusy na wiosnę

Nadchodzący tydzień marca przyniesie nam typową dla tego miesiąca przeplatankę pogodową. Spodziewamy się opadów każdego rodzaju, silniejszych porywów wiatru, przymrozków oraz temperatury przekraczającej 15 stopni Celsjusza.

Poniedziałek

Początek tygodnia nie przyniesie już tak ciepłej i przyjemnej aury. Od rana opady deszczu wstępować będą w pasie od Śląska, przez Mazowsze po Podlasie. Na zachodzie z kolei popada przelotnie, niewykluczone też słabe burze. Po południu front dotrze na północ zaznaczając się przede wszystkim w północno wschodniej ćwiartce kraju. Wieczorem opady deszczu zaczną przechodzić w opady samego śniegu. Temperatura wzrośnie od 3-4°C na krańcach północnych, do 5-7°C w strefie opadów oraz 10-11°C na południowym zachodzie oraz południowym wschodzie. Wietrznie na wschodzie, porywy wiatru mogą dochodzić do 50-60 km/h.

Wtorek

Centrum niżu przemieści się nad południowy Bałtyk, a związane z nim fronty atmosferyczne zaznaczą się tym razem nad północno wschodnią ćwiartką kraju. Tu też spodziewamy się opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Miejscami w centrum wystąpią przelotne opady deszczu, przechodzącego okresami w opady krupy śnieżnej i samego śniegu. Zimno na północnym zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do niespełna 2-3°C, w pasie od Olsztyna po Wrocław do 4-5°C, a na południu i południowym wschodzie do 9-10°C. W tej części kraju najwięcej słońca.

Środa

W środę zrobi się chłodniej już w całym kraju, a na zachodzie dodatkowo zaznaczą się chmury związane z ciepłym frontem atmosferycznym tu też wystąpią słabe opady deszczu. Deszcz popada również na krańcach południowo wschodnich. Słońce wyjrzy tylko miejscami w centrum oraz na południu, poza tym będzie pochmurnie. Temperatura wzrośnie od 3-4°C na północy, do 7-8°C na południowym zachodzie.

Czwartek

Po przejściu ciepłego frontu atmosferycznego zrobi się wyraźnie cieplej. Najwięcej chmur oraz deszczu na północy, wystąpią również silniejsze porywy wiatru do 40 km/h. Mniej chmur, a zatem więcej chwil ze słońcem na południu. Temperatura wzrośnie od 6-7°C na północy, przez 9-10°C na wschodzie i południu, do 11-12°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Piątek

Kolejna strefa z opadami deszczu zaznaczy się na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Te z biegiem czasu wędrować będą w głąb kraju. Nie powinno być za to zimno, gdyż temperatura wyniesie od 7-8°C na północy, do 12-13°C na południu.

Weekend

Wszystko wskazuje na to, że pogoda ponownie miło zaskoczy, ale tylko w sobotę. Niestety ciepłej aurze towarzyszyć będą silne podmuchy wiatru, szczególnie w górach, gdzie wystąpi wiatr fenowy. Więcej pochmurnego nieba tylko na północy. Temperatura w sobotę wzrośnie od 9-10°C na północnym zachodzie, przez 13-14°C w centrum, do 16-17°C na południu. W niedzielę nastąpi pogorszenie aury, za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który przemieszczać się będzie w kierunku południowo wschodnim. Za frontem zacznie spływać chłodne powietrze z północy, a opady deszczu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na północy kraju temperatura wzrośnie do 3-4°C, a silny wiatr do 60 km/h potęgować będzie odczucie chłodu. Na południu przed nadejściem frontu jeszcze ciepło, do 12-13°C.

Przysłowie na ten tydzień

Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam typową przeplatankę pogodową, z jaką zwykle do czynienia mamy w marcu. Przypominamy również, że akcenty zimowe w tym miesiącu nie są niczym nadzwyczajnym i mogą się zdarzać nawet w kwietniu, a także jak pokazuje historia z ostatnich kilku lat – nawet w maju. Prognozy długoterminowe wskazują wysoką możliwość wystąpienia napływu chłodnych mas powietrza i to przez kilka dni, ale dopiero w drugiej połowie miesiąca.Trzymajmy kciuki, aby tak nie było i aura dawała nam jak najwięcej wiosennego ciepła.