Ciepła i słoneczna jesień

Październik nas rozpieszcza, nie da się tego ukryć. Pogoda jest naprawdę fantastyczna, szczególnie jeśli chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Kogo nie cieszy słońce, gdy rano wstaje do pracy czy do szkoły? W nadchodzącym tygodniu czeka nas eksplozja babiego lata i złotej jesieni, pojawią się również opady, a także wystąpi nielubiany stratus.

Poniedziałek

W porównaniu z niedzielą nie spodziewamy się większych zmian w pogodzie. Wciąż dominować ma słońce i sucha aura. Rano możliwe spore zamglenia, szczególnie na południu kraju. Może pojawić się również stratus, przede wszystkim na krańcach południowo zachodnich, zachodnich oraz na północnym wschodzie kraju. Tam gdzie wystąpi temperatura może być niższa od 4-5*C od prognozowanych wartości. W całym kraju panować będą przyjemne temperatury od 14-15*C na wschodzie, północy oraz w centrum, do 16-17*C na południu i zachodzie. Miejscami na zachodzie do 18-19*C.

Wtorek

Pogodowo niczym nas nie zaskoczy. Po południu na zachodzie kraju zaznaczy się słaby front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu i większe zachmurzenie. Nieco więcej chmur możliwych także na wschodzie kraju. Tego na na termometrach ujrzymy od 14-16*C na wschodzie, przez 17-18*C w centrum i na południu do 19*C na zachodzie kraju.

Środa

Front atmosferyczny, który we wtorek zaznaczał się na zachodzie, powoli będzie przemieszczać się w głąb kraju, lecz opadów spodziewamy się tylko w zachodniej części kraju, oraz miejscami na północy. W pozostałych regionach opady nie wystąpią. Ciepło, od 13-14*C w strefie opadów, przez 16-17*C na północnym wschodzie, do 18-19*C w pozostałych regionach.

Czwartek

W czwartek kolejny front zaznaczy się na północnym zachodzie kraju, gdzie przyniesie opady deszczu. W pozostałych regionach nadal bez opadów, do tego bardzo ciepło i raczej słonecznie. Za sprawą położenia układów barycznych nad Europą do Polski zacznie ponownie docierać ciepłe powietrze z południa kontynentu. W czwartek będzie od 14-16*C na północnym zachodzie, do 18-20*C w pozostałych regionach.

Piątek

Spodziewamy się bardzo ładnej pogody w piątek. Potężny niż znad Wysp Brytyjskich oraz wyż znad Rosji, który przemieści się na południe zaczną sprowadzać coraz cieplejsze powietrze do naszego kraju. Nie powinno padać do tego będzie bardzo ciepło, na ogół od 19*C do 21*C, a miejscami na zachodzie do 22*C.

Weekend

Bardzo ciepłej aury spodziewamy się w weekend. Dopiero po południu w sobotę nad zachód kraju nasunie się słaby front i popada deszcz, natomiast w pozostałych regionach bez opadów, słonecznie i ciepło: od 20-21*C na wschodzie, przez 22*C w centrum i południu, do 23*C na zachodzie Polski. W niedzielę więcej chmur i opadów na zachodzie kraju, które powoli przemieszczać się będą w kierunku północno wschodnim. W pozostałych regionach sucho i pogodnie. Będzie jednak delikatnie chłodniej w porównaniu z poprzednim dniem: od 17-18*C na zachodzie i północy, przez 19-21*C w centrum i na wschodzie, do 22*C na południowym wschodzie kraju.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur 6-12 października

Przysłowie na ten tydzień:

„W krótkie dzionki października, wszystko z pola, sadu znika”

Nadchodzący tydzień przyniesie w końcu opady deszczu, ale tylko na zachodzie i północy kraju. W pozostałych regionach nadal będzie sucho i słonecznie, ale należy się liczyć z możliwością wystąpienia stratusa. Pod koniec tygodnia zrobi się bardzo ciepło, za sprawą napływu powietrza z południa kontynentu. Czeka nas zatem piękna, jesienna pogoda, w akompaniamencie babiego lata.