Wietrzny dzień z silnym wiatrem
Wietrzny dzień (pixabay.com)

To już zaczyna być delikatnie irytujące, bo jesień już się skończyła a naturalną koleją rzeczy powinna pojawić się zima, lecz tu od razu jest wiosna. Ponownie temperatura w tym tygodniu przekracza 10*C i jest słonecznie. Co pewien czas pojawiają się opady deszczu, zaś w górach wieje halny. Mamy jednak dobrą wiadomość – w pogodzie zaczyna coś się dziać.

Poniedziałek

W poniedziałek przez nasz kraj przechodzić będzie front atmosferyczny, który w pierwszej części dnia przyniesie opady na wschodzie. Do około południa powinno się wypogodzić, zaś w drugiej części od zachodu wejdzie kolejny front atmosferyczny. Padać będzie przede wszystkim deszcz na zachodzie i północy kraju. Temperatury wiosenne od 3 stopni na północy kraju, 4-5*C będzie w centrum, do 6-7*C na południu. Na wybrzeżu wiatr silniejszy.

Wtorek

Rano front zaznaczy się na północy i gdzieniegdzie w centrum, padać będzie deszcz. Do około południa powinno się wypogodzić, więcej chmur na północy i miejscami na wschodzie. Za frontem napłynie bardzo ciepłe powietrze. Od 5-6*C będzie na wschodzie, 7-8*C będzie w pozostałych regionach, na południowym-zachodzie do 9-10*C.

Środa

Nad Polską z zachodu na wschód wędrować będą słabe strefy opadów. Pojawi się zachmurzenie, ale w całym kraju też sporo przejaśnień. Temperatury bez większych zmian, wciąż bardzo ciepło od 5-6*C będzie na wschodzie, 7-8*C będzie w pozostałych regionach, na południowym-zachodzie do 9-10*C. Rozmieszczenie temperatur dokładnie takie same jak we wtorek.

Czwartek

Przez większą część dnia będzie pochmurno, temperatury wciąż wysokie 5-6*C na północy i północnym-wschodzie, na pozostałym obszarze 7-8*C, lokalnie na południowym-zachodzie do 9*C. Późno po południu i wieczorem od zachodu nad Polskę sięgnie aktywny front atmosferyczny, który w nocy przyniesie ulewne opady deszczu.

Piątek

Wspomniany front przyniesie opady deszczu w całym kraju, najwięcej opadów na północy kraju słabej popada na południu i na wschodzie kraju. Będzie nieco chłodniej w całym kraju około 5-6*C, a miejscami do 7*C. W nocy na krańcach północnych i północno-wschodnich możliwe opady śniegu.

Weekend

W sobotę nad Polskę sięgnie kolejny front atmosferyczny, który poza początkowymi opadami deszczu przyniesie opady śniegu na północnym-wschodzie kraju. Za frontem napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Będzie od 3-4*C na zachodzie do 2*C w centrum i około 1*C na wschodzie. W niedzielę na zachodzie termometry wskażą około 2-3*C, a na wschodzie i centrum będzie około 1*C. Gdzieniegdzie na północ i wschodzie możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Pogoda w końcówce tygodnia będzie bardzo loteryjna. Bardzo możliwe, że po przejściu frontu atmosferycznego nad środkową Europą, nad Skandynawią poważnie rozbuduje się wyż, który zacznie zaciągać mroźne powietrze z północy. Wciąż aktywny pozostanie Atlantyk, który równocześnie sprowadzać będzie ciepłe powietrze. Polska znajdzie się na styku tych mas, bardzo możliwe że wówczas do Polski napłynie mroźne powietrze. Niestety mamy złą wiadomość dla rolników i sadowników, gdyż mróz chwyci podczas gdy nie będzie występować pokrywa śnieżna.

O nadejściu chłodów informować będziemy w kolejnych prognozach.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.