Niegroźne chmury na niebie w lipcu

Kończący się tydzień przyniósł w Polsce zróżnicowaną pogodę. W pierwszej części było raczej chłodno, deszczowo i burzowo, pod koniec tygodnia do Polski zaczęło napływać gorące powietrze i już dzisiaj w wielu regionach kraju mamy ponad 30 stopni. Tak upalnie będzie jeszcze przez kilka dni nowego tygodnia, ale od mniej więcej połowy zacznie się ochładzać. Zapraszamy na szczegóły.

Poniedziałek

Jutro zapowiada się naprawdę upalny dzień. Z południa będzie napływało gorące, zwrotnikowe powietrze. Najcieplejszymi regionami jutro będą południowy wschód i zachód kraju, tam spodziewamy się 32-33*C. Na pozostałym obszarze od 30 do 31 stopni. Tylko nad samym morzem nieco chłodniej – 27-28*C. Niemal wszędzie spodziewamy się wystąpienia burz, lecz wysoki poziom kondensacji może hamować ich rozwój. Jeśli już gdzieś burze powstaną, to będą one gwałtowne, z gradem, silnymi opadami deszczu i wiatrem dochodzącym chwilami do 80 km/h. Na przeważającym obszarze będzie pogodnie, tylko na południu, południowym zachodzie, północy i na Ziemi Łódzkiej popada słaby deszcz. Wiatr słaby i umiarkowany.

Wtorek

Wtorek to kontynuacja upalnej i burzowej aury. Najgoręcej będzie w Wielkopolsce, gdzie spodziewamy się 34*C, na pozostałym obszarze 30-32*C. Na południu, zachodzie i w Wielkopolsce pod wieczór mogą rozwinąć się potężne klastry burzowe, które będą przynosiły gradobicia, silne opady deszczu do 30mm i silny wiatr. Wszędzie powinno być pogodnie, bez opadów, dopiero podczas burz popada. Wiatr słaby i umiarkowany.

Środa

We środę popada już wszędzie poza północą kraju, tam też spodziewamy się pogodnego nieba. Dodatkowo na południowym wschodzie, południu i w Wielkopolsce wystąpią burze, lokalnie gwałtowne. Zrobi się chłodniej, od 23-24 stopni na południu i południowym zachodzie, do 30 w głębi kraju. Wiatr słaby i umiarkowany.

Czwartek

Czwartek podobny do środy. Dalej na północy i północnym wschodzie pogodnie i bez opadów, zaś na pozostałym obszarze popada deszcz, w Wielkopolsce intensywnie, do 15 mm/3h. Na wschodzie, południowym wschodzie i zachodzie wystąpią burze, ale już nie powinny być gwałtownie. Będzie znacznie chłodniej, od zaledwie 15-16 stopni na południowym zachodzie, przez 20-22 na wschodzie, południowym wschodzie i południu do 28-29*C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy na północnym zachodzie i w Wielkopolsce.

Piątek

Niestety, koniec tygodnia nie zapowiada się dobrze. W piątek znów słabe opady deszczu wszędzie, poza północą kraju. Burze mogą głównie występować na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie. Będzie nieco cieplej niż w czwartek, od 22-23 stopni na południowym zachodzie i południu, do 28-29*C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany.

Weekend

W weekend opadów nieco mniej. W sobotę burze wystąpią na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie kraju, lokalnie mogą być gwałtowne. Poza tym słabo popada, a bez opadów powinno obejść się na Mazowszu, Warmii i Mazurach i na Podlasiu. Trochę cieplej, od 24*C na południowym zachodzie do 28-29 na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz silniejszy. W niedzielę popada na południu, na zachodzie i północy, z tym, że na północnym zachodzie opady mogą być silne, do 15-17 mm/3h. Poza tym spodziewamy się burz na zachodzie i południu, miejscami mogą być gwałtowne. Zrobi się cieplej, będzie od 26-27 stopni na południu do 29-30*C na pozostałym obszarze.  W Wielkopolsce i na północnym zachodzie nie wykluczamy, że termometry pokażą 31*C. Wiatr słaby i umiarkowany.

 

 

Wykres temperatur maksymalnych w dniach 7-13 lipca
Wykres temperatur maksymalnych w dniach 7-13 lipca

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Lipcowe upały, wrzesień doskonały”

Nadchodzący tydzień początkowo przyniesie nam upały, zaś od połowy tygodnia zrobi się chłodniej. Na szczęście w weekend zrobi się cieplej i możliwe, że od początku następnego tygodnia znów zaatakują upały. Poza tym  w tym tygodniu spodziewamy się dużej ilości burz, w wielu miejscach będą one gwałtowne, a więc spadnie dużo deszczu. Nie wykluczamy opcji, że lokalnie dojdzie do podtopień. 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.