Łagodna zima w mieście

Nadchodzący tydzień przyniesie pierwsze akcenty zimowe. Miejscami na pewno zrobi się biało, a na wschodzie kraju, w drugiej połowie tygodnia nawet w ciągu dnia mogą wystąpić ujemne temperatury.

Poniedziałek

Dzień rozpocznie się pochmurno i z przelotnymi opadami deszczu. W drugiej części dnia nadal sporo opadów, ale niebo zacznie się przecierać. Najpóźniej przejaśnienia wystąpią na wschodzie i południowym wschodzie. W całym kraju popada przelotnie deszcz, a na północy deszcz ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Temperatura wzrośnie od 3-4°C na krańcach północnych, do 6-7°C w pozostałych regionach.

Wtorek

Po zimnej nocy czeka nas także zimny dzień. Miejscami na północy, wschodzie oraz zachodzie mogą wystąpić słabe opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Wyjrzy również słońce, ale nie zabraknie chmur. Na termometrach ujrzymy od 2-3°C na północy, do 4-5°C na krańcach południowych.

Środa

Wciąż sporo opadów przelotnych i to w całym kraju. Z nieba lecieć będzie przede wszystkim deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Więcej chmur na południowym wschodzie, gdzie zaznaczy się front z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Chłodno, temperatura wzrośnie od 1-2°C na miejscami na północy i północnym wschodzie, do 3-4°C w pozostałych regionach. Wieczorem opady deszczu występujące na wschodzie przechodzić będą w opady samego śniegu.

Czwartek

W czwartek znów więcej słońca, a symbolicznych opadów śniegu spodziewamy się wyłącznie na wschodzie. Będzie zimno, od 2°C na wschodzie, do 4-5°C na zachodzie. Chłodnej aurze towarzyszyć będą umiarkowane podmuchy wiatru.

Piątek

Nad Danią znajdzie się niż, który zacznie wpływać na pogodę na krańcach zachodnich, przynosząc opady oraz chmury. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W pozostałych regionach zaznaczy się wpływ klina wyżowego znad Łotwy i Estonii, sprowadzającego zimne powietrze z północy. Wystąpią także umiarkowane porywy wiatru. Zimno, od 1-2°C na wschodzie, do 5-7°C na południowym zachodzie. Nie wykluczamy, że na krańcach wschodnich w ciągu dnia zanotujemy ujemne temperatury.

Weekend

W sobotę nad Polskę wkroczy ciepły front atmosferyczny, który sprowadzi cieplejsze powietrze, spychając chłodne masy nad północny wschód kraju. W drugiej części dnia na zachodzie rozpoczną się opady deszczu. Temperatura wzrośnie od -2/-3°C na północnym wschodzie, przez 2-3°C w centrum, do 6-8°C na południowym zachodzie. Niedziela najprawdopodobniej podzieli nasz kraj na zimny i śnieżny północny wschód oraz ciepły południowy zachód. Front z opadami zaznaczy się na północy, w centrum oraz częściowo na wschodzie. Im dalej w kierunku południowo zachodnim opady przechodzić będą w opady deszczu. Temperatura wzrośnie od -1/-2°C na północnym wschodzie, do nawet 12-13°C na południu i południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe

W nadchodzącym tygodniu pojawiać się będzie coraz więcej akcentów zimowych. To znak, że w chodzimy w okres tak zwanego przedzimia, gdy średnia dobowa temperatur nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Od połowy tygodnia w nocy spodziewamy się coraz silniejszych mrozów, z temperaturami do -5/-6°C. Czy zimowo zrobi się już niebawem? Póki co prognozy długoterminowe wskazują na stopniowe ochładzanie się.