Gwałtowne burze występują najczęściej w lipcu i sierpniu

Nadchodzący tydzień przyniesie nam dwa oblicza letniej pogody. Łagodniejsze w pierwszej połowie i upalne z gwałtownymi burzami w drugiej. Długi weekend sierpniowy najładniej zapowiada się na zachodzie kraju.

Poniedziałek

W poniedziałek nad naszym krajem znajdzie się centrum wyżu, jednak nie zapowiada to pogodnej aury. Nad wschodnią i południowo wschodnią część kraju sięgnie front atmosferyczny, który w województwach południowo wschodnich przyniesie ciągłe opady deszczu. W pozostałych regionach do końca dnia będzie pogodnie i ciepło. Temperatura wyniesie od 16-17°C na krańcach południowo wschodnich, przez 23-24°C na północy, do 25-27°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Wtorek

Centrum wyżu znad Polski przemieści się nad Łotwę i Estonię, zacznie docierać nieco chłodniejsze i bardziej rześkie powietrze. Nie powinno padać, a większe zachmurzenie wystąpi tylko na południowym wschodzie. Temperatura wzrośnie do 19-20°C na południowym wschodzie, do 25-26°C na północy i zachodzie oraz do 27-28°C na południowym zachodzie.

Środa

W środę nad Polską wędrować będzie chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu oraz burzami. Najgwałtowniejszych zjawisk spodziewamy się w centrum oraz na południu kraju. Znów zrobi się gorąco, gdyż temperatura wzrośnie od 25-27°C na zachodzie, do nawet 31-32°C na wschodzie.

Czwartek

Gwałtownych burz i jeszcze większego żaru lejącego się z nieba spodziewamy się w czwartek. Na zachodzie kraju zaznaczą się łagodniejsze i chłodniejsze masy powietrza, tu temperatura wzrośnie do przyjemnych 25-26°C, burze jeśli wystąpią nie powinny być gwałtowne. Z kolei na wschodzie, w centrum i na południu jeszcze goręcej, gdyż temperatura wyniesie od 28-29°C na północy wschodzie, przez 32-33°C na krańcach wschodnich, do nawet 34-35°C miejscami w centrum. Uwaga na burze, które tego dnia mogą być bardzo gwałtowne.

Piątek

W piątek sytuacja pogodowa wydaje się niejasna. Scenariusz zależy przede wszystkim od rozległości wyżu, który stacjonować będzie nad Ukrainą. Jeśli wyż nie zmieni swojego położenia, czeka nas upalny dzień z niebezpiecznymi burzami od centrum po wschód kraju. Jeśli wyż odpuści, wówczas łagodniejsze masy powietrza wyprą upał z Polski. Wydaje się jednak, że wyż nie odpuści, a to oznacza deszczowy, chłodny dzień na zachodzie, z temperaturami do 19-21°C oraz upalny oraz burzowy od centrum po wschód kraju. Najgroźniejsze burze wystąpiły by w pasie województw centralnych. Temperatura na wschodzie i w centrum kraju wyniesie od 28-29°C do 33-34°C.

Weekend

W sobotę łagodne powietrze pochodzenia atlantyckiego zagości już w całym kraju. Na zachodzie powinno być już pogodnie, z koleina wschodzie spodziewamy się większej ilości chmur i opadów deszczu. Temperatura wzrośnie od 18-19°C na wschodzie, do 22-23°C na zachodzie. Niedziela przyniesie ciepłą i przyjemną aurę. W całym kraju spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego, a opady deszczu oraz słabe burze wystąpią na północnym zachodzie Polski. Temperatury na ogół wyrównane od 22-23°C na północy, do 25-27°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy sierpień przychodzi, reszta zboża z pola schodzi.

Nadchodzący tydzień, po paru dniach z łagodniejszymi masami powietrza, ponownie przyniesie nieznośny upał. Najgoręcej zapowiada się środa oraz czwartek, gdy na południu może być lokalnie do 36-37 stopni Celsjusza. Niestety upalnej aurze towarzyszyć będą bardzo groźne zjawiska burzowe. Kolejne dni długiego weekendu sierpniowego w zapowiadają się dużo przyjemniejszymi temperaturami w granicach 26-28 stopni Celsjusza.