Pochmurna i jesienna aura zdarza się także zimą

Wydaje się, że okres spokojnej i statycznej pogody powoli dobiega końca. Silny ośrodek wysokiego ciśnienia znad Rosji osłabł i odsuną się na wschód, tym samym zrobił miejsce głębokim niżom atlantyckim, które w drugiej połowie tygodnia będą kształtować pogodę w naszym kraju. Oznacza to całą paletę opadów od deszczu po śnieg, w akompaniamencie silnego wiatru.

Poniedziałek 

Pogodę kształtować będą fronty atmosferyczne, wędrujące do naszego kraju z zachodu kontynentu. Pierwszy z nich zanikać ma na wschodzie, kolejny z nich zaznaczy się przede wszystkim w dzielnicach zachodnich, jednak tam w drugiej części dnia niebo zacznie się wypogadzać. Nad ranem opady śniegu mogą występować na północnym zachodzie kraju, lecz szybko przechodzić będą w opady samego deszczu. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze i w dzielnicach zachodnich temperatury wzrosną do 3-5*C. Odmienna aura panować będzie na wschodzie, gdzie przez cały dzień mogą występować opady śniegu, a temperatury oscylować będą w okolicy 0*C. Uwaga, ponieważ w pierwszej części dnia na południowym wschodzie może padać marznąca mżawka.

Wtorek

Nad ranem słabe opady śniegu możliwe jeszcze będą na południowym wschodzie i tam w ciągu dnia najwięcej chmur. W pozostałych regionach niebo powinno się wypogadzać i w końcu zaświeci słońce. Będą jednak miejsca, gdzie pogodę zepsują mgły. Zrobi się delikatnie chłodniej od 0-1*C na wschodzie do 2-4*C lokalnie na zachodzie Polski. Na północnym zachodzie kraju możliwe mocniejsze podmuchy wiatru.

Środa

Coraz mocniejsze podmuchy wiatru na zachodzie kraju, gdzie docierać zaczną chmury i opady frontowe związane z głębokim niżem znad morza Północnego. Będzie padać, przede wszystkim śnieg, choć na krańcach zachodnich może padać sam deszcz. W miarę wędrówki frontu w głąb kraju opady mają być coraz słabsze. Ponownie chłodniej, od 1-2*C na zachodzie, do -1*C i -3*C na wschodzie kraju.

Czwartek

Kolejne frontowe chmury dotrą do Polski w czwartek i przyniosą kolejne porcje opadów. Jednak tym razem razem z opadami napłynie cieplejsze powietrze, a padający śnieg będzie się szybko topić. W pierwszej części dnia słabe opady białego puchu będą występować na wschodzie i północy kraju. Natomiast w drugiej części dnia od południowego zachodu wejdzie kolejna strefa opadów, która w zachodniej części Polski przyniesie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zaś na wschodzie przeważnie samego śniegu. Wyraźnie cieplej na zachodzie do 5-6*C, około 2-3*C będzie w centrum, do 0-1*C na wschodzie kraju. Na zachodzie możliwe umiarkowane podmuchy wiatru do 40-50 km/h, a na wybrzeżu do 60 km/h.

Piątek

Głęboki ośrodek niskiego ciśnienia znad morza Północnego najprawdopodobniej przemieści się nad południową Skandynawię. Taka wędrówka oznaczać będzie występowanie w Polsce silnego i porywistego wiatru. Będzie też padać deszcz, najsilniejsze opady wystąpią na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Słabszych opadów spodziewamy się w centrum i północy. Bez opadów na południu i południowym wschodzie. Na opady śniegu największe szanse mają mieszkańcy północnego wschodu. Cieplejsze powietrze dotrze na krańce wschodnie, gdzie temperatura wzrośnie do 1-2*C, w centrum do 3-4*C, a na zachodzie i południowym zachodzie do 5-6*C. W całym kraju będzie silnie wiać, na ogół do 50-60 km/h, na zachodzie pojedyncze porywy mogą wynieść do 70 km/h, a na wybrzeżu powieje do 90 km/h. Najsłabiej będzie wiać na południowym wschodzie kraju.

Weekend

W sobotę rano opady śniegu będą pojawiać się jeszcze na północnym wschodzie i wschodzie kraju. W pozostałych regionach już bez opadów, za wyjątkiem północy Polski gdzie może popadać przelotnie. Uspokoi się również wiatr, a mocniejszych podmuchów spodziewamy się już tylko na północy kraju. Wszędzie wystąpią temperatury dodatnie – od 1-2*C na wschodzie, przez 3-4*C w centrum, do 5-7*C na południu i zachodzie kraju. W niedzielę ponownie więcej opadów, przede wszystkim deszczu, chociaż miejscami na południu i wschodzie może słabo poprószyć. Zrobi się delikatnie chłodniej – od 1-2*C na wschodzie, do 3-4*C na zachodzie.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Temperatury maksymalne w dniach 8 - 14 grudnia

Przysłowie na ten tydzień:

„Jeśli w grudniu często dmucha, w marcu i kwietniu będzie plucha”

W pierwszej połowie tygodnia czeka nas pogoda na pograniczu zimy i jesieni, a w wielu miejscach będzie padać śniegu. W drugiej części tygodnia pogoda zrobi się dynamiczna, za sprawą głębokiego niżu znad Skandynawii, który przyniesie nam opady, silny wiatr i ocieplenie. Coraz częściej padają pytania o pogodę na święta Bożego Narodzenia. Odnośnie pogody na święta nie mamy dobrych wieści, gdyż zapowiada się, że święta nie będą białe, a dodatkowo może się zdarzyć, że akurat pogodę w Polsce kształtować będzie kolejny niż z zachodu Europy.