Opady deszczu
Zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Miniony tydzień przyniósł nam krótki i nieznaczący epizod zimowy. Obecnie pogoda zaczyna bardziej przypominać wiosnę niż zimę. W nadchodzącym tygodniu ciepła pogoda utrzyma się częściowo do środy, następnie zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie.

Poniedziałek

W poniedziałek przez Polskę wędrować będą dwa fronty atmosferyczne. Jeden w ciągu dnia zaznaczy się w centrum i na wschodzie, a w drugi wieczorem wkroczy do zachodnich dzielnic kraju. Pojawią się słabe opady deszczu i przejściowo większe zachmurzenie. Niestety będziemy musieli się liczyć z mocniejszymi podmuchami południowego wiatru. Ciepło, od 5-6°C na północnym wschodzie kraju, przez 7-8°C na wschodzie i północy, do 10-12°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Wtorek

Pochmurno, ale z licznymi przejaśnieniami będzie we wtorek. Najmniej słońca na północy i wschodzie kraju. Pojawią się też opady deszczu, które rano występować będą na wschodzie i północy. Wieczorem od południowego zachodu wkroczy kolejny front z opadami deszczu. Nadal ciepło, od 7-8°C na północy, do 11-13°C na południu. Występować będą umiarkowane podmuchy południowego wiatru.

Środa

Środa przyniesie nam sporo chmur i opadów deszczu, które występować będą od południa, po wschód i północny wschód kraju. Dopiero po południu od zachodu zaczną postępować rozpogodzenia, za frontem napłynie chłodniejsze powietrze. Temperatura wzrośnie do 8-9°C na wschodzie, przez 6-7°C w centrum i 4-5°C na zachodzie.

Czwartek

W dalszym ciągu od zachodu postępować będą rozpogodzenia, ale wciąż mogą pojawiać się opady przelotne. Z kolei na wschodzie kraju z biegiem godzin będzie się przejaśniać, a opady zanikać. Zrobi się chłodniej, od 4-6°C na wschodzie, do 7-9°C na zachodzie.

Piątek

Chwilowo odpoczniemy od opadów, ale nadal będzie bardzo pochmurno. Przejaśnienia powinny pojawiać się w centrum oraz na wschodzie kraju. W drugiej części dnia od zachodu i południa do Polski wkroczy kolejny front z opadami deszczu. Temperatury wyniosą od 4-5°C na północy i wschodzie, do 7-8°C na południowym zachodzie.

Weekend

W sobotę podobnie jak poprzednich dniach pogodę zdominują opady i chmury. Najwięcej opadów pojawi się na zachodzie i południu Polski. Nie wykluczone lokalne opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Dopiero w drugiej części dnia opady dotrą nad północny wschód kraju. Będzie chłodno, na ogół około 3-5°C w całym kraju. W niedzielę nadal chłodno, a z nieba częściej padać będzie śnieg niż deszcz, szczególnie na północy kraju. Od południa postępować będą przejaśnienia. Temperatury wyniosą od 5-6°C na południu, do 3-4°C na północy.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to jest niewątpliwa

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pogodę daleką od zimowej. Nadal na aurę nad naszym krajem wpływać będą niże atlantyckie, które sprowadzać będą wilgotne i chłodne masy powietrza. Musimy się liczyć zatem z częstymi opadami deszczu i pochmurnym niebem. Czy zima do nas wróci? Niewykluczone, że tak się stanie pod koniec przyszłego tygodnia.