Pogodne niebo w maju

Parę ciepłych dni i znów ochłodzenie. Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza i niestety w nadchodzącym tygodniu ponownie zmierzymy się z jej chłodnym wydaniem. Ociepli się dopiero w weekend.

Poniedziałek

Zmiany w aurze rozpoczną się już w poniedziałek, gdy z północy na południe wędrować będą chmury frontowe z opadami deszczu. Za nimi napłynie zimne powietrze z północy, i tak w północnej i zachodniej części kraju temperatura wzrośnie do około 8-9°C, w centrum do 13-14°C, a na południu i wschodzie do 16-18°C. W całym kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na południu możliwe słabe burze. Do tego mocniej powieje wiatr, na ogół do 40 km/h.

Wtorek

Wtorek przyniesie bardzo nieprzyjemną, wietrzną i zimną aurę. W całym kraju wystąpią przelotne opady deszczu, gradu oraz krupy śnieżnej. Nie wykluczamy również opadów deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu (szczególnie w północno wschodniej części kraju). W akompaniamencie silnych porywów północnego wiatru, dochodzących do 55 km/h temperatura wzrośnie do zaledwie 6-7°C na północnym wschodzie i 8-9°C w pozostałych regionach.

Środa

Aura wciąż daleka od ideału. Na północy kraju zaznaczy się płytka zatoka niżowa z frontami atmosferycznymi. W tej części Polski przez cały dzień będzie pochmurno oraz deszczowo. Nie wykluczamy przy tym możliwych opadów deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. W pozostałych regionach popada raczej przelotnie, a niebo powinno od czasu do czasu się przejaśniać. Temperatura wzrośnie od 4-5°C na północnym wschodzie, do 11-13°C w pozostałych regionach.

Czwartek

Czwartek przyniesie cieplejszą aurę, szczególnie na południu odczujemy łagodniejsze masy powietrza. Jednak w tej części kraju będzie pochmurno, z możliwymi przelotnymi opadami deszczu. W pozostałych regionach bardziej słonecznie, ale raczej rześko. Temperatura wyniesie od 10-11°C na północnym wschodzie, przez 12-13°C w centrum, północnym zachodzie oraz wschodzie kraju, do 15-16°C na południu i południowym zachodzie.

Piątek

Łagodniejsze powietrze powinno zaznaczyć się już w całym kraju. Na południu wciąż pochmurno oraz mglisto, a na południowym zachodzie możliwe słabe opady deszczu. W pozostałych regionach pogodnie i słonecznie. Na termometrach ujrzymy od 12-13°C na północy, przez 14-15°C w centrum, do 17-19°C na południu.

Weekend

Sobota przyniesie dalszy napływ cieplejszych mas powietrza z południowego wschodu kontynentu. Jednak nie wszędzie aura będzie przyjemna, gdyż na południu i południowym zachodzie kraju wystąpią obfite opady deszczu. W pozostałej części kraju słonecznie i pogodnie. Temperatura wyniesie od 15-16°C na północy, wschodzie i południu, do 18-19°C na zachodzie. Cieplejszej aurze towarzyszyć będą mocniejsze porywy wiatru, dochodzące do 50 km/h. Niedziela przyniesie sporo opadów deszczu, za sprawą płytkiej zatoki niżowej i związanej z nią frontami atmosferycznymi. Najmniej opadów na północy, w pozostałych regionach deszcz zdominuje aurę przez większą część dnia. Najchłodniej w centrum, około 9-10°C, natomiast  na północy oraz południu temperatura wyniesie do 16-17°C.

Przysłowie na ten tydzień

Chłodny maj, dobry urodzaj

Nadchodzący tydzień przyniesie kilkudniowe ochłodzenie. W ciągu dnia spodziewamy się opadów mieszanych, niewykluczone opady samego śniegu. Na północy zaś może się chwilowo zabielić. Noce od poniedziałku do soboty przynosić będą przymrozki. Prognozy długoterminowe wskazują na trwałe ocieplenie po 15 maja.