Jesienny zachłód słońca

Po brzydkim początku minionego tygodnia, pogoda się nad nami zlitowała i na weekend dała nam iście letnią pogodę. W drugim tygodniu września przewidujemy utrzymanie się ciepłej aury w jego pierwszej części. Następnie od środy do Polski zaczną docierać fronty atmosferyczne, zrobi się deszczowo i nieco chłodniej.

Poniedziałek

Przywita nas ciepłą i słoneczną pogodą w zdecydowanej większości kraju. Chmury pojawią się na zachodzie za sprawą zbliżającego się do Polski chłodnego frontu atmosferycznego. W pasie od centrum po zachód kraju spodziewamy się także burz, z ulewami i opadami małego gradu. Będzie bardzo ciepło od 25-27*C od centrum po wschód Polski, do 21-24*C na zachodzie.

Wtorek

Chłodny front przeniesie nie na wschód kraju, do zachodu docierać zacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Burze mają szansę wystąpić w dzielnicach wschodnich oraz południowych. Na ogół spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego, więcej chmur przede wszystkim w centrum. Temperatury wyniosą od 24-26* na krańcach wschodnich oraz południowych, około 21-23*C będzie w centrum i na południowym zachodzie, do 19-20*C na zachodzie.

Środa

Nasz kraj znajdować się będzie pod wpływem wyżu znad Wielkiej Brytanii, lecz zamiast ładnej pogody do Polski docierać będą kolejne chmury deszczowe i nieco chłodniejsze powietrze. Winnemu takiej sytuacji jest umiejscowienie wyżu nad Wyspami Brytyjskimi, na skraju którego znajdować się będzie nasz kraj oraz drugiemu wyżowi znad Rosji, który blokować będzie wędrówkę frontów na wschód. Środa będzie już sporo chłodniejsza przeważnie będzie od 18*C na zachodzie do 22*C na wschodzie. Wszędzie może popadać przelotnie deszcz, a na północy oraz na południu opady będą silniejsze, do tego mogą przejść burze.

Czwartek

Od rana sporo deszczowych chmur na południu oraz na wschodzie, gdzie z południa na północ wędrować będzie front atmosferyczny. W pozostałych regionach także pochmurnie, ale z przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu, a na północy i północnym zachodzie możliwe burze. Chłodno na pochmurnym wschodzie do 14-15*C, 17-19*C będzie w centrum, do 20-22*C na zachodzie i północy Polski.

Piątek

Nie jasna wydaje się pogoda, z którą do czynienia będziemy mieć w piątek. Uzależniona jest bezpośrednio od siły wyżu znad Rosji, który może zepchnąć chmury do centrum kraju. Wówczas na wschodzie kraju ponownie zrobiłoby się bardzo ciepło. Bardziej prawdopodobny wydaje się jednak scenariusz, deszczowego piątku na wschodzie z temperaturami dochodzącymi do 15-17*C. W pozostałych regionach możliwe przejaśnienia i przelotne opady, a na krańcach północno zachodnich niewykluczone burze, termometry pokażą na ogół 18-22*C.

Weekend

Dopiero w sobotę wyż znad Rosji powinien wypchnąć front znad wschodu Polski do centrum kraju. Zrobi się ponownie ciepło na wschodzie do 25-27*C, mogą pojawić się także burze. Więcej chmur i deszczu w centrum i na zachodzie, tam termometry pokażą odpowiednio od 15-17*C do 18-20*C na krańcach zachodnich. W niedzielę już mniej opadów, wciąż jednak sporo chmur, a w centrum możliwe burze. Będzie także delikatnie cieplej w centrum i na zachodzie. Termometry pokażą tam od 16-18*C do 21-22*C na krańcach zachodnich. Na wschodzie kraju zaznaczać się będzie cieplejsze powietrze kontynentalne, gdzie będzie do 24-26*C.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur maksymalnych 8-14 września

Przysłowie na ten tydzień:

„Wrzesień jeszcze w słońcu chodzi, babie lato już się rodzi”

W tym tygodniu można powiedzieć, że czekać nas będzie pogodowa przeplatanka. Wszystkiemu winne będzie rozmieszczenie układów wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich z chłodniejszym powietrzem polarnomorskim, oraz wyżu znad Rosji z cieplejszym powietrzem kontynentalnym.