Ciepły i słoneczny kwiecień
Zdjęcie (pixabay.com)

Ostatnie dni kwietnia przyniosły nam pogodę jakiej od dawna nie mogliśmy się doczekać. Było naprawdę ciepło, a do tego sucho i słonecznie. Nadchodzący tydzień to kontynuacja niemalże letniej aury.

Poniedziałek

Do naszego kraju docierać będzie ciepłe powietrze z południa kontynentu. Spodziewamy się bardzo wysokich temperatur jak na pierwszą połowę kwietnia, od 16-17°C na Pomorzu Gdańskim, przez 18-20°C na północy i zachodzie, do 21-23°C na wschodzie, częściowo w centrum i na południu. Będzie do tego bardzo słonecznie, a opady wystąpią tylko miejscami na wspomnianym Pomorzu Gdańskim.

Wtorek

Wtorek to kontynuacja bardzo ciepłej aury, wręcz letniej. Tylko na krańcach północnych zaznaczy się wpływ zimnych mas powietrza. Na Pomorzu Gdańskim temperatura wzrośnie do zaledwie 7-8 stopni, a w pozostałych regionach północnych naszego kraju zobaczymy do 15-16°C. Bardzo ciepło w pozostałych regionach, na ogół do 22-23°C, lokalnie cieplej. Na krańcach południowych do 19-20°C. W drugiej części dnia w całej południowej części kraju spodziewamy się burz z intensywnymi opadami deszczu.

Środa

Ciepło, ale na północy nadal chłodniej. Na ogół do 14-16°C, a im dalej na południe tym temperatury wyższe, do 21-22°C. Po południu znów mogą przejść burze, tym razem na wschodzie i częściowo w centrum.

Czwartek

Ciepłe masy powietrza na dobre zadomowią się nad Polską. Na północnym wschodzie temperatura wzrośnie do 15-16°C, na północnym zachodzie i północy do 19-20°C, w centrum, na wschodzie i zachodzie do 21-22°C, a na południu i południowym zachodzie do nawet 23-24°C. Po południu znów mogą przejść burze.

Piątek

Nad Polską wędrować będzie front z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Mimo to nadal będzie ciepło, do 15-16°C na północnym wschodzie oraz zachodzie, kraju, do 19-20°C w centrum i na południu.

Weekend

W sobotę znów więcej słońca i pogodnego nieba. Więcej chmur na krańcach wschodnich i północno wschodnich i tu jeszcze może popadać deszcz. W pozostałych regionach sucho i słonecznie. Temperatura wzrośnie od 14-15°C na północnym wschodzie i krańcach północnych, do 20-22°C w pozostałych regionach. Niedziela to dopełnienie kolejnego pięknego weekendu, ponieważ przyniesie dużo słońca i wysokich temepratur. Od 19-20°C na wschodzie, do 22-23°C na zachodzie.

Przysłowie pogodowe na ten tydzień

Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają

Wypada coś powiedzieć na koniec tej prognozy, ponieważ od paru dni jest ciepło i kolejne dni – przynajmniej, do mniej więcej 20 kwietnia – też tak wyglądają. Mieliśmy niedawno okres srogiej zimy, potem kolejnych krótkich epizodów zimowych. Pogoda w tym roku serwuje nam pakiety zima i ciepła na przemian. Trzymajmy kciuki, aby ten naprawdę ciepły okres pierwszej połowy kwietnia nie odbił się nam czkawką w drugiej połowie miesiąca oraz w maju!