Odwilż, mgły i szaruga

Przed nami tydzień, który wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przyniesie głębszego ochłodzenia, a wręcz przeciwnie. Wyż, który miał sprowadzić do Polski zimne powietrze przeniesie się nad centrum naszego kontynentu, a tym samym zacznie napływać cieplejsze powietrze pochodzenia morskiego.

Poniedziałek

Początek tygodnia zacznie się od opadów, które wkroczą do Polski wraz z ciepłym frontem atmosferycznym. Oznacza, to że opady – początkowo śniegu – przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Wyłącznie śnieg padać będzie tylko na wschodzie i południu kraju. Wciąż chłodno na wschodzie i południowym wschodzie do -2/-3°C, natomiast na zachodzie będzie już do aż 4-5°C.

Wtorek

We wtorek chłodne masy powietrza utrzymywać się będą jeszcze na krańcach wschodnich i południowo wschodnich, gdzie będzie około 0 °C i -1°C. Dodatkowo w tych regionach mogą pojawiać się jeszcze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Nieco bardziej w głębi kraju występować będą opady samego deszczu. W centrum temperatury wyniosą do 1-2°C, a na zachodzie i północy do 4°C, miejscami do 5°C.

Środa

Bez mrozu już w całym kraju, temperatury wyniosą od 1-2°C na wschodzie i południu, do 4-5°C na zachodzie kraju, nie wykluczamy, że miejscami będzie aż 6°C. Na wschodzie możliwe słabe opady mżawki lub deszczu ze śniegiem, poza tym bez opadów.

Czwartek

W czwartek słabe opady deszczu możliwe tylko na północnym wschodzie poza tym będzie bez opadów, ale bardzo mokro z powodu wzmożonych roztopów śniegu. Będzie coraz cieplej, od 2-3°C na wschodzie, przez około 4°C w centrum do 5-7°C na zachodzie kraju.

Piątek

Wciąż cieplejsze masy powietrza docierać będą do Polski, termometry wskażą od 2-3°C na północnym wschodzie i krańcach południowych, przez 4-5°C na wschodzie i centrum, do 6-7°C na zachodzie kraju. Do tego będzie całkiem pogodnie, zachmurzenie większe wystąpi na północy.

Weekend

W sobotę z zachodu dotrze do Polski front z opadami deszczu, z tego powodu zrobi się delikatnie chłodniej, lecz temperatury wciąż będą na wyraźnym plusie. Od 2-3°C na wschodzie do nawet 5°C na krańcach zachodnich. W niedzielę temperatury bez większych zmian, a opady będą pojawiać się na północy.

Wykres temperatur w nadchodzącym tygodniu:

9.15

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy luty bez mrozów i zimy, rok bywa słotny i nieurodziwy”

Niestety nadchodzący tydzień nie przyniesie nam zimy, a wręcz przeciwnie sprowadzi do Polski łagodne powietrze. Temperatury powędrują szybko w górę, a dosyć wysoko świecące słońce skutecznie rozprawi się ze śniegiem. W ciągu całego tygodnia pojawiać się będą chwile ze słońcem, ale przede wszystkim na zachodzie kraju. Co dalej z zimą? Wypada nam powiedzieć, że prognozy długoterminowe nie wyglądają obiecująco, zima, o ile się pojawi to jak dotychczas w łagodnym wydaniu.