Las po opadach śniegu w śnieżnej i zimowej scenerii

Miniony tydzień przyniósł nam prawdziwą falę mrozów. W czasie dnia temperatura nie potrafiła wzrosnąć powyżej -15°C, a nocami spadała nawet do -28°C. W kotlinach górskich spadki temperatury były jeszcze bardziej okazałe. W nadchodzącym tygodniu mróz w końcu zelżeje i pojawi się odwilż, ale na krótko.

Poniedziałek

Z początkiem tygodnia do Polski zacznie docierać cieplejsze powietrze, a na niebie pojawi się więcej chmur, z których może słabo poprószyć śnieg. Przejaśnienia wystąpią w centrum i na północy oraz miejscami na zachodzie oraz południowym wschodzie. Temperatura wyniesie od 0/-1°C na krańcach północno zachodnich, przez -4/-5°C w centrum, do -7/-8°C na wschodzie.

Wtorek

We wtorek niebo przejaśni się, a większe zachmurzenie wystąpi tylko na wschodzie i południowym wschodzie, gdzie dodatkowo mogą wystąpić słabe opady śniegu. Od centrum po zachód kraju pojawią się mocniejsze podmuchy wiatru potęgujące odczucie chłodu. W całym kraju mróz, od -2/-3°C na zachodzie, przez -5/-6°C w centrum, -8°C na wschodzie, -10°C na południu i południowym wschodzie.

Środa

W środę rozpoczną się zapowiadane zmiany w pogodzie, związane z głębokim niżem znad Skandynawii. Początkowo zaznaczy się na zachodzie kraju, gdzie przyniesie mocniejsze porywy wiatru do 50-60 km/h, większe zachmurzenie oraz opady. Początkowo będzie padać śnieg, który przechodzić będzie w opady marznącego deszczu. Od centrum po wschód kraju padać będzie sam śnieg (opady wystąpią w nocy). Pojawi się groźna gołoledź. Temperatura wyniesie od 0/-1°C na krańcach zachodnich, przez -4/-5°C w centrum, do -8/-9°C na wschodzie.

Czwartek

W czwartek ciepłe powietrze wedrze się do niemal wszystkich regionów Polski, za wyjątkiem południowego wschodu. Na zachodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w centrum do 2-3°C, na wschodzie do 1°C, a na południowym wschodzie słaby mróz do -2°C. W całym kraju pojawią się mocniejsze porywy wiatru, dochodzące do 50-60 km/h. Wystąpią również przelotne, ale intensywne opady deszczu ze śniegiem i śniegu na zachodzie i opady samego śniegu w pozostałych regionach. Warunki na drogach będą trudne, najgorsze na drogach lokalnych.

Piątek

Piątek zapowiada się pochmurny oraz śnieżny. Najwięcej śniegu spadnie w centrum oraz na południowym wschodzie, gdzie także mogą wystąpić opady marznącego deszczu. Po południu do zachodniej części kraju wkroczy kolejna strefa z opadami, ale tym razem samego śniegu, który na krótko może przejść w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Nadal wietrznie, szczególnie na zachodzie gdzie powieje do 50 km/h. Temperatury nieco niższe, od 2-3°C na południowym zachodzie, przez 0-1°C od północnego zachodu po południowym wschód, do -1/-2°C na północy oraz północnym wschodzie.

Weekend

W sobotę kolejne chmury śniegowe zawitają nad Polskę, padać będzie przede wszystkim na południu, lecz z racji lekko dodatnich temperatur śnieg będzie się topić. Mocniej powieje wiatr, w całym kraju porywy wyniosą do 40-50 km/h. Temperatura wyniesie od 2-3°C na krańcach zachodnich, przez 0-2°C w centrum, do -1/-2°C na krańcach wschodnich. W niedzielę ponownie zrobi się chłodniej, a niebo zacznie się przecierać. Słabe opady śniegu wystąpią na wschodzie oraz zachodzie. Temperatura wzrośnie od -2/-3°C na północy, do -4/-5°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy styczeń najmroźniejszy, wtedy roczek najpłodniejszy

Nadchodzący tydzień przyniesie nam krótkotrwałą odwilż. Warunki na drogach zrobią się bardzo trudne, silniejszy wiatr będzie usypywał zaspy oraz nawiewał śnieg na drogi. Następnie mogą wystąpić opady marznącego deszczu oraz groźna gołoledź. Ostatnie dni tygodnia przyniosą ponownie ujemne temperatury, lecz na razie nie spodziewamy się powrotu siarczystych mrozów. Obecnie prognozy długoterminowe wskazują na utrzymanie się zimy nawet do 20 stycznia.