Zachód słońca w okresie wiosenno-letnim

Coraz bliżej do rozpoczęcia astronomicznej wiosny. W zasadzie sam marzec kojarzy się tylko w jeden sposób, to już miesiąc wiosenny, a zima w żadnej formie nie jest akceptowalna. Dlatego coraz częściej pytamy kiedy będzie ciepło i w ogóle jaka będzie tegoroczna wiosna. Zobaczmy zatem co prognozuję amerykański serwis Accuweather.

Ciepło, sucho i morko…

Meteorolodzy z Accuweather prognozują, że tegoroczna wiosna będzie ciepła, lecz ciepłym masom powietrza towarzyszyć będą groźne zjawiska pogodowe.

Prognoza AccuWeater wiosna 2018
Prognoza AccuWeater wiosna 2018. Grafika accuweather.com

Dla sporej części Europy tegoroczna wiosna zapowiada się ciepło oraz sucho. Nas jednak najbardziej interesuje to, co dziać się będzie w centrum kontynentu, a więc w Polsce. Tu pogoda ma być dynamiczna.

Co dokładnie mówi prognoza na wiosnę 2018?

Prognoza Accuweather została wydana 25 lutego, dlatego dotyczyć będzie również zimowej cześć marca. Według prognozy właśnie w zimowej części marca musimy się spodziewać wichur, nie jakość specjalnie często, ale te mogą być gwałtowne. Potem ponoć ma być lepiej, lecz często mogą zdarzać się burze, których gwałtowność będzie rosła wraz ze wzrostem temperatur.

Szczyt dynamicznej i niebezpiecznej aury ma przypaść między kwietniem a majem, a głównym niebezpieczeństwem będą właśnie wiosenne burze. Zjawiskami, które będą towarzyszyć burzom mogą być niszczące porywy wiatru, opady gradu, a także możliwość wystąpienia trąb powietrznych.

Co w pogodzie w Europie?

Bałkany oraz część półwyspu Apenińskiego będzie musiała zmierzyć się z możliwością wystąpienia powodzi, za sprawą obfitych opadów deszczu, a także gwałtownego topnienia śniegu w górach.

Na zachodzie Europy więcej deszczu spadnie w marcu, potem mieszkańców czekają dłuższe okresy suche oraz ciepłe. Oznacza to nic innego jak wyżową pogodę. Może jednak urlop w tym roku ogarnąć wcześniej niż w okresie letnim?

Ogólnie zapowiada się, że tegoroczna wiosna będzie ciepła, z kilkoma stopniami powyżej normy wieloletniej.