Przed nami prawdopodobnie najciekawsza noc w tym roku. Chodzi o całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne w całej Polsce. Smaczku doda to, że Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie, w którym znajdzie się najbliżej Ziemi. Jedyne, co może przeszkodzić w obserwacjach tego zjawiska będzie pogoda. Sprawdźmy więc, gdzie warunki do obserwacji będą najlepsze, a gdzie najgorsze.

Zdecydowanie najlepsze warunki do obserwacji powinni mieć mieszkańcy Wielkopolski oraz ogólnie Polski zachodniej. Tam przez większą część nocy zachmurzenie powinno być małe, a lokalnie nie pojawi się nawet chmurka. Nieco gorzej może być na pozostałym obszarze kraju, gdzie co prawda w pierwszej części nocy zachmurzenie nie powinno być duże, to jednak na czas, kiedy zaćmienie będzie w punkcie kulminacyjnym, chmur może być więcej, przez co obserwacje będą dość mocno utrudnione. Jedynym pocieszeniem będzie to, że przejaśnienia będą się pojawiać, więc z pewnością będą momenty, kiedy Księżyc będzie można w całości podziwiać. Najgorsza sytuacja zapowiada się na północy kraju, gdzie w nocy może przelotnie padać, ale przejaśnienia także wystąpią, choć może być ich najmniej. Do tego nad ranem w wielu miejscach mogą pojawić się mgły, ale one nie powinny aż tak bardzo utrudnić obserwacji.

Wygląda więc na to, że nie wszyscy będą mieli doskonałe okazje do obserwacji niezwykłego zjawiska jakim jest całkowite Zaćmienie Księżyca. Nie będzie jednak tak tragicznie, bo w całym kraju wystąpią przejaśnienia, podczas których Księżyc powinien być widoczny.

Przypominamy, że zaćmienie rozpocznie się o 2 w nocy, a maksimum osiągnie o godzinie 4:47 w nocy. Wtedy Księżyc przybierze barwę krwisto czerwoną. 

Prognoza na noc w formie mapy:

27-compressed (1)