Domena i strona na sprzedaż. Oferty składać na kontakt@meteoserwis24.pl

Prognoza burz nad Polską

Komentarz do prognozy burz

Środa będzie zdecydowanie spokojniejsza jeśli chodzi o burze nad naszym krajem.

Zagrzmi jedynie na południowym wschodzie. Burze nie powinny być na ogół groźne, lokalnie mogą wystąpić nieco gwałtowniejsze zjawiska, ale z reguły jeśli zagrzmi, to z pojedynczych komórek burzowych. 

Podczas przechodzenia burz silniej powieje, do 70 km/h, dodatkowo pojawią się intensywne opady deszczu oraz lokalnie nie wykluczamy drobnego gradu.

 

Legenda i wyjaśnienie

prawdopodobieństwo burzy 15Możliwość wystąpienia burzy ok. 15% lub 50% w promieniu 40 kilometrów

Małe/średnie ryzyko wystąpienia silnych burz

Duże ryzyko silnych burz. Małe ryzyko ekstremalnie silnych burz

Średnie/duże ryzyko ekstremalnie silnych burz

Gdzie jest burza?

Gdzie jest burza nad Polską?

Zobacz mapę burzową Polski

Radar opadów

Radar opadów

Sprawdź gdzie pada deszcz w Polsce

Prognozy i ostrzeżenia

Burze wracają do Polski. Mocno zagrzmi po południu i w nocy

Do Polski znów wracają burze. Już dzisiejszego popołudnia dadzą o sobie znać na zachodzie...

Alert burzowy. Groźnie zagrzmi, możliwość wystąpienia powodzi błyskawicznej i dużego gradu. Przejdą ulewy

Dzisiejszy dzień oraz noc przyniesie bardzo groźne zjawiska burzowe. Spodziewamy się wystąpienia nawalnych opadów...

Trudna sytuacja hydrologiczna na południu. Nachodzą duże opady

Utrzymujące się od początku czerwca opady deszczu znacząco poprawiły sytuację hydrologiczną nad Polską. Na...

Alert burzowy. Groźne burze od północy, po centrum i południe kraju. Możliwe podtopienia

Wczorajsze burze okazały się bardzo wydajne opadowo, lokalnie występowały ulewy z prawdziwego zdarzenia. Bardzo...

Dlaczego wydawane są prognozy burz?

Burze są najgroźniejszym zjawiskiem atmosferycznym występującym w naszym kraju, niosącym największe zagrożenie dla człowieka. Burzom bardzo często towarzyszą ekstremalne zjawiska, takie jak: opady dużego gradu, który może uszkadzać samochody i zabudowania, ulewy, porywisty wiatr oraz wyładowania atmosferyczne. Niekiedy także trąby powietrzne i powodzie błyskawiczne – na skutek intensywnych opadów. Prognozy burz wydawane są w celu ostrzeżenia o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk, na danym obszarze Polski. Dzięki znajomości prognozy istnieje możliwość uniknięcia jego skutków, dlatego zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania serwisu. Prognozy burz wydawane są od momentu rozpoczęcia sezonu burzowego w Polsce, aż do jego zakończenia. W okresie jesienno zimowym, z uwagi na znikomą siłę zjawiska prognozy wydawane są sporadycznie.

Co zrobić gdy zbliża się burza?

Najlepiej znaleźć – krótko mówiąc – dach nad głową, typu dom, blok, w skrajnych przypadkach jakiś szałas, wiata przystankowa czy wiadukt. W końcu nie mamy za dużego wyboru, a to lepsze to niż stać na deszczu i moknąć…

Jeśli jednak burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni to mamy ciężko, ale bez paniki, damy radę – oto co należy robić:

  • Stoimy koło słupa wysokiego napięcia, masztu, samotnego drzewa lub innych wysokich obiektów (cały czas jesteśmy na otwartej przestrzeni) – już jesteśmy nominowani do nagrody Darwina. Nigdy nie szukajmy schronienia w takich miejscach, to przyciąga pioruny!
  • Żadnych rozmów przez telefon komórkowy.
  • Także żadnych przedmiotów, które przewodzą elektryczność typu parasolki. Nawet worek gwoździ może być groźny.
  • Jeśli podróżujemy samochodem mamy ogromne szczęście, zaraz po wszelkich budynkach to drugie najbezpieczniejsze schronienie przed burzą i piorunami. Karoseria samochodu kształtem przypomina klatkę Faradaya, która idealnie chroni przed uderzeniem pioruna. Będąc w samochodzie nie zatrzymujmy się koło drzew, chyba, że chcemy pomóc przeznaczeniu.
  • Jeśli jesteśmy nad jeziorem, morzem, rzeką to zabierać się z wody. Pioruny i silny wiatr oraz przebywanie w wodzie to baardzo złe połączenie.
  • Unikać też wysokich wzniesień, szczególnie gdy najwyższym lub wyróżniającym się punktem takiego wzniesienia jest nasza głowa. Nawet jeśli obok jest kolega czy koleżanka wyżsi o czoło, to też nie jest to żadne alibi. Szukajmy schronienia w innym miejscu, najlepiej w jakimś zagłębieniu na zboczu.
  • Nigdy nie kłaść się na ziemi.
  • Gdy burza dorwie nas na łące/polu z dala od zabudowań, najlepiej kucnąć i przeczekać zjawisko. Pamiętajmy o złączeniu nóg.