poniedziałek 25 maja, 2020

Prognoza burz

Burze są najgroźniejszym zjawiskiem atmosferycznym występującym w naszym kraju, niosącym największe zagrożenie dla człowieka. Burzom bardzo często towarzyszą ekstremalne zjawiska, takie jak: opady dużego gradu, który może uszkadzać samochody i zabudowania, ulewy, porywisty wiatr oraz wyładowania atmosferyczne. Niekiedy także trąby powietrzne i powodzie błyskawiczne – na skutek intensywnych opadów. Prognozy burz wydawane są w celu ostrzeżenia o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk, na danym obszarze Polski. Dzięki znajomości prognozy istnieje możliwość uniknięcia jego skutków, dlatego zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania serwisu. Prognozy burz wydawane są od momentu rozpoczęcia sezonu burzowego w Polsce, aż do jego zakończenia. W okresie jesienno zimowym, z uwagi na znikomą siłę zjawiska prognozy wydawane są sporadycznie.

Ostrzeżenia burzowe

Komentarz do prognozy burz

Rozwój komórek burzowych spodziewamy się w godzinach popołudniowych. Początkowo burze zaczną tworzyć się na południowym zachodzie, a następnie w centrum kraju. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie.

Podczas przechodzenia burz wystąpią ulewne opady deszczu, których suma będzie przekraczać 20 mm, a miejscami dochodzić do 30 mm. Dodatkowo powieje silny wiatr, w porywach do 70-90 km/h, a ponadto lokalnie może spaść grad o średnicy 1 – 2 cm. Należy pamiętać, że burze będą miały charakter lokalny. Największego rozwoju komórek burzowych spodziewamy się bliżej godzin wieczornych.

Ostrzeżenia pogodowe

Ważne, dowiedz się jak odczytywać prognozę burz!

Prognoza burz przewiduje możliwość/prawdopodobieństwo wystąpienia burzy na danym obszarze. Z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne, które mogą wystąpić nad częścią Polski w różnych godzinach, określa się obszar ich wystąpienia ze wskazaniem widełek czasowych.

Prognoza głównie określa (bazując na prognozach modeli numerycznych), możliwość/prawdopodobieństwo wystąpienia burz o określonej silne. Wówczas przypisywana jest odpowiednia ikona, która obrazuje maksymalną siłę burz, jaka może wystąpić na danym obszarze.

Burze są zjawiskami lokalnymi, a ich siła jest bardzo zmienna. W praktyce oznacza to, że w jednej miejscowości może wystąpić urwanie chmury, bardzo silne porywy wiatru, a w drugiej miejscowości – oddalonej od pierwszej o nawet 5-10 km – wystąpią nieliczne wyładowania i umiarkowane opady.

Aktualne ostrzeżenia pogodowe

Ostrzeżenia pogodowe

Przejdź na podstronę z ostrzeżeniami pogodowymi dla Polski

Gdzie jest burza nad Polską?

Sprawdź mapę burz

Przejdź na podstronę z mapą burz nad Polską

Co zrobić gdy zbliża się burza?

Najlepiej znaleźć – krótko mówiąc – dach nad głową, typu dom, blok, w skrajnych przypadkach jakiś szałas, wiata przystankowa czy wiadukt. W końcu nie mamy za dużego wyboru, a to lepsze to niż stać na deszczu i moknąć…

Jeśli jednak burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni to mamy ciężko, ale bez paniki, damy radę – oto co należy robić:

  • Stoimy koło słupa wysokiego napięcia, masztu, samotnego drzewa lub innych wysokich obiektów (cały czas jesteśmy na otwartej przestrzeni) – już jesteśmy nominowani do nagrody Darwina. Nigdy nie szukajmy schronienia w takich miejscach, to przyciąga pioruny!
  • Żadnych rozmów przez telefon komórkowy.
  • Także żadnych przedmiotów, które przewodzą elektryczność typu parasolki. Nawet worek gwoździ może być groźny.
  • Jeśli podróżujemy samochodem mamy ogromne szczęście, zaraz po wszelkich budynkach to drugie najbezpieczniejsze schronienie przed burzą i piorunami. Karoseria samochodu kształtem przypomina klatkę Faradaya, która idealnie chroni przed uderzeniem pioruna. Będąc w samochodzie nie zatrzymujmy się koło drzew, chyba, że chcemy pomóc przeznaczeniu.
  • Jeśli jesteśmy nad jeziorem, morzem, rzeką to zabierać się z wody. Pioruny i silny wiatr oraz przebywanie w wodzie to baardzo złe połączenie.
  • Unikać też wysokich wzniesień, szczególnie gdy najwyższym lub wyróżniającym się punktem takiego wzniesienia jest nasza głowa. Nawet jeśli obok jest kolega czy koleżanka wyżsi o czoło, to też nie jest to żadne alibi. Szukajmy schronienia w innym miejscu, najlepiej w jakimś zagłębieniu na zboczu.
  • Nigdy nie kłaść się na ziemi.
  • Gdy burza dorwie nas na łące/polu z dala od zabudowań, najlepiej kucnąć i przeczekać zjawisko. Pamiętajmy o złączeniu nóg.