Burza w Polsce, ulewne opady deszczu

Wciąż jeszcze nie udało się posprzątać po ostatnich burzach, a już przed nami kolejne burzowe dni. Uspokajamy Państwa, ponieważ burze, które pojawią się dzisiaj w nocy oraz w czwartek na pewno nie będą tak silne jak te z minionego weekendu. Lokalnie jednak mogą być groźne. Pamiętajmy, że niezależnie od siły tego zjawiska, nie można go lekceważyć.

W środę będzie bardzo ładnie

Środa przyniesie sporo słońca i wysokie temperatury. Najgoręcej będzie w województwach południowych – ponad 30°C, w województwie małopolskim może być nawet do 32°C. Im bardziej na północ tym temperatury będą niższe, w pasie województw centralnych około 26-29°C, a na północy do 23-25°C. Od rana od zachodu będzie się chmurzyć i mogą wystąpić słabe opady.

W ciągu dnia niemal w całym kraju mogą przejść burze, lecz ze względu na wysoki poziom kondensacji powietrza i mało wilgoci będą miały bardzo utrudnione warunki rozwoju. Zmieni się to dopiero późno wieczorem i w nocy, gdy do zachodnich granic Polski zbliży się chłodny front atmosferyczny, na czele którego dojdzie do rozwoju groźnych burz.

26035100
Za sprawą chłodnego frontu czekają nas burzowe dni. Grafika: metoffice.gov.uk

Burze, które wówczas powstaną mogą okazać się groźne i najprawdopodobniej przemieszczać się będą w kierunku wschodnim z delikatnym odchyleniem na północ. Najbardziej grzmieć będzie od południowego zachodu, przez centrum po północ kraju, czyli w regionach, które parę dni temu doświadczyły niszczycielskich burz.

Czwartek burzowy już tylko na wschodzie

W czwartek burze przemieszczą się nad wschód spychając jednocześnie nad tę część kraju upalne masy powietrza. O ile front nie zmieni swojej trasy i prędkości, temperatura na wschodzie zdąży wzrosnąć do 30-33°C. W pozostałych regionach ponownie doświadczymy polarnomorskich mas powietrza, a termometry pokażą do 22-25°C, będzie też wietrznie. W związku z możliwością wystąpienia silnych burz wydawane będą prognozy burz.

Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności i o zabezpieczeniu wszystkich lekkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Gdy burza z bardzo silnym wiatrem i ulewą zaskoczy nas w czasie podróży samochodem, zatrzymajmy się i spokojnie przeczekajmy najintensywniejszą część zjawiska. Pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się koło drzew!