Już dzisiejszy ranek przyniósł zimowe akcenty na południowym zachodzie kraju, jednak to dopiero początek. Po południu wkroczy właściwa strefa intensywnych i ciągłych opadów, która utrzyma się do jutrzejszego dnia. Ile spadnie śniegu?

Załamanie pogody przyniesie nam ośrodek niskiego ciśnienia znad Włoch, o imieniu Zissi. Niż w kolejnych dniach przemieści się nad Ukrainę i Białoruś, a to oznacza ciągłe opady śniegu oraz deszczu.

32146863-compressed

Uwaga, śnieg będzie mokry, ponieważ występować będzie przy temperaturze delikatnie powyżej zera stopni Celsjusza. Intensywne opady powstaną na styku dwóch mas powietrza, zimnego z północnego wschodu kontynentu oraz wilgotnego i ciepłego z południa.

Gdzie wystąpią opady śniegu?

Opady śniegu występować będą przede wszystkim na zachodzie i północy kraju, gdzie nie dotrze ciepłe powietrze. Opad będzie na tyle intensywny, że pokrywa pomimo delikatnie dodatnich temperatur będzie rosnąć i może wynieść nawet do 15 cm! Poniżej prezentujemy mapę przewidywanych opadów śniegu w poniedziałek oraz we wtorek.

Poniedziałek:

Opady śniegu w poniedziałek
Opady śniegu wystąpią przede wszystkim na zachodzie oraz północy. Strefa przejściowa oznacza możliwość występowania deszczu lub śniegu.

Wtorek:

Opady śniegu we wtorek
We wtorek front zacznie przemieszczać się na wschód, a opady zaczną przechodzić w opady samego śniegu. Najpóźniej (wieczorem lub w nocy) śnieg zacznie padać w województwach południowo wschodnich

Front przywędruje do nas z południa, a to oznacza intensywne opady. Nie wykluczone, że ciepłe powietrze wedrze się bardziej w głąb kraju, a to oznacza rozszerzenie strefy przejściowej bardziej na północ – tyczy się to poniedziałku.

Ile spadnie śniegu?

Już teraz na termometrach notujemy temperatury w okolicach 0-1°C na zachodzie i południowym zachodzie, oraz miejscami w centrum. Tam spodziewamy się najintensywniejszych opadów, a temperatura pomimo delikatnych wartości dodatnich pozwoli na szybki wzrost pokrywy śnieżnej. Dodatkowo w poniedziałek pojawią się okresowo silniejsze podmuchy wiatru, które powodować będę zawieje i zamiecie śnieżne.

Poniżej prezentujemy grafikę sumy pokrywy śnieżnej za poniedziałek oraz wtorek:

Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej
Grafika prezentuje prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce dla dni 29.02 – 01.03. Skala błędu do +/- 2 cm

Najpóźniej, bo dopiero wieczorem we wtorek opady śniegu zaczną występować na południowym wschodzie Polski.

Zachowajmy ostrożność na drogach

Warunki na drogach w Polsce będą bardzo trudne. Pojawią się mgły, padać będzie deszcz, deszcze ze śniegiem lub śnieg. W nocy, tam gdzie padał śnieg może pojawić się słaby mróz, zatem zrobi się ślisko! Uważajmy i zachowajmy ostrożność nie tylko na drogach, ale i na chodnikach.

Atak zimy potrwa dwa dni, w środę do Polski zacznie docierać wyraźnie cieplejsze powietrze.