Intenswywne opady śniegu

Już dzisiejszy ranek przyniósł zimowe akcenty na południowym zachodzie kraju, jednak to dopiero początek. Po południu wkroczy właściwa strefa intensywnych i ciągłych opadów, która utrzyma się do jutrzejszego dnia. Ile spadnie śniegu?

Załamanie pogody przyniesie nam ośrodek niskiego ciśnienia znad Włoch, o imieniu Zissi. Niż w kolejnych dniach przemieści się nad Ukrainę i Białoruś, a to oznacza ciągłe opady śniegu oraz deszczu.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika metoffice.gov.uk

Uwaga, śnieg będzie mokry, ponieważ występować będzie przy temperaturze delikatnie powyżej zera stopni Celsjusza. Intensywne opady powstaną na styku dwóch mas powietrza, zimnego z północnego wschodu kontynentu oraz wilgotnego i ciepłego z południa.

Gdzie wystąpią opady śniegu?

Opady śniegu występować będą przede wszystkim na zachodzie i północy kraju, gdzie nie dotrze ciepłe powietrze. Opad będzie na tyle intensywny, że pokrywa pomimo delikatnie dodatnich temperatur będzie rosnąć i może wynieść nawet do 15 cm! Poniżej prezentujemy mapę przewidywanych opadów śniegu w poniedziałek oraz we wtorek.

Poniedziałek:

Opady śniegu w poniedziałek
Opady śniegu wystąpią przede wszystkim na zachodzie oraz północy. Strefa przejściowa oznacza możliwość występowania deszczu lub śniegu.

Wtorek:

Opady śniegu we wtorek
We wtorek front zacznie przemieszczać się na wschód, a opady zaczną przechodzić w opady samego śniegu. Najpóźniej (wieczorem lub w nocy) śnieg zacznie padać w województwach południowo wschodnich

Front przywędruje do nas z południa, a to oznacza intensywne opady. Nie wykluczone, że ciepłe powietrze wedrze się bardziej w głąb kraju, a to oznacza rozszerzenie strefy przejściowej bardziej na północ – tyczy się to poniedziałku.

Ile spadnie śniegu?

Już teraz na termometrach notujemy temperatury w okolicach 0-1°C na zachodzie i południowym zachodzie, oraz miejscami w centrum. Tam spodziewamy się najintensywniejszych opadów, a temperatura pomimo delikatnych wartości dodatnich pozwoli na szybki wzrost pokrywy śnieżnej. Dodatkowo w poniedziałek pojawią się okresowo silniejsze podmuchy wiatru, które powodować będę zawieje i zamiecie śnieżne.

Poniżej prezentujemy grafikę sumy pokrywy śnieżnej za poniedziałek oraz wtorek:

Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej
Grafika prezentuje prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce dla dni 29.02 – 01.03. Skala błędu do +/- 2 cm

Najpóźniej, bo dopiero wieczorem we wtorek opady śniegu zaczną występować na południowym wschodzie Polski.

Zachowajmy ostrożność na drogach

Warunki na drogach w Polsce będą bardzo trudne. Pojawią się mgły, padać będzie deszcz, deszcze ze śniegiem lub śnieg. W nocy, tam gdzie padał śnieg może pojawić się słaby mróz, zatem zrobi się ślisko! Uważajmy i zachowajmy ostrożność nie tylko na drogach, ale i na chodnikach.

Atak zimy potrwa dwa dni, w środę do Polski zacznie docierać wyraźnie cieplejsze powietrze.