Silny wiatr w Polsce, zerwana linia wysokiego napięcia

Zaledwie kilka dni temu nad Polską szalały wichury, które wyrządziły sporo szkód. Prognozy wskazują, że przed nami kolejne niebezpieczne godziny. Momentami silnie wieje już dziś, ale mocno powieje przez cały weekend.

Kolejny głęboki niż wędruje do Polski

Kolejny głęboki niż, który znajduje się aktualnie nad Wyspami Brytyjskimi, kieruje się nad nasz kraj. Przyniesie on wichury oraz opady deszczu. Jeśli chodzi o temperatury, te nadal będą wysokie.

Aktualny układ baryczny nad Europą | źródło: metoffice.gov.uk

Najsilniej powieje nad morzem, w górach halny

Silne porywy wiatru notujemy już dziś, ale począwszy od dzisiejszego popołudnia, z każdą godziną wiatr w Polsce będzie się nasilał. Nocą silnie powieje na zachodzie. Tam momentami porywy będą dochodziły do 60-70 km/h. Jutro do południa wichury będą występowały już praktycznie w całym kraju. W centrum, na zachodzie oraz północy porywy będą osiągały 70-80 km/h. Lokalnie niewykluczone, że więcej. Standardowo nad morzem wiać będzie najmocniej, do 90-100 km/h. W górach halny. W wyższych partiach gór z pewnością powieje powyżej 100 km/h.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w piątek 8 marca 2019 w Polsce
Prognoza maksymalnych porywów wiatru w piątek 8 marca 2019 w Polsce. Grafika windy.com
Porywy wiatru w piątkowe popołudnie wg. modelu GFS
Porywy wiatru w piątkowe popołudnie wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

W wielu miejscach popada deszcz. Temperatury wysokie

Głęboki niż, który przyniesie w Polsce silne podmuchy wiatru, nie przyczyni się znacząco do obniżenia temperatury. Po bardzo ciepłym czwartku, piątek miejscami również będzie bardzo ciepły. Najchłodniejszymi regionami będą te, gdzie wystąpią opady deszczu, a więc zachód, północ, południe oraz centrum kraju. Najpóźniej opady dotrą nad wschód, bo dopiero wieczorem, ale będą one miały charakter zanikający. Tam będzie w dzień najcieplej, termometry wskażą nawet 14-15 stopni. Ciepło powinno być również w centrum i na południu. Tam przed nadejściem opadów temperatury wyniosą 12-13 stopni. Najchłodniej na zachodzie, północnym zachodzie i północy, gdzie od rana będzie padać, a termometry wskażą 7-8 kresek powyżej zera.

Weekend również będzie wietrzny

To nie koniec niespokojnej aury. Cały weekend zapowiada się wietrzny i deszczowy. W sobotę porywy będą osiągały 60-70 km/h, zaś w niedzielę, podobnie jak w piątek, powieje do 80-90 km/h.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w sobotę 9 marca 2019 w Polsce
Prognoza maksymalnych porywów wiatru w sobotę 9 marca 2019 w Polsce. Grafika windy.com
Prognoza maksymalnych porywów wiatru w niedzielę 10 marca 2019 w Polsce
Prognoza maksymalnych porywów wiatru w niedzielę 10 marca 2019 w Polsce. Grafika windy.com

Warto zachować ostrożność

Aby uniknąć jakichkolwiek strat, warto być ostrożnym. Prosimy nie parkować samochodów pod drzewami oraz bilboardami reklamowymi. Z balkonu należy zabrać lekkie rzeczy, które będą narażone na porwanie przez wiatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here