Opady śniegu w marcu
Zdjęcie (pixabay.com)

Tegoroczny marzec zachowuje się jak typowy marzec, dlatego ciągłe wahania temperatur i zmiana pogody nikogo nie powinny dziwić. Niestety w najbliższych dniach ponownie zrobi się bardzo zimno, a do tego pojawią się opady śniegu. Miejscami na pewno zrobi się biało.

Słoneczne i bezchmurne niebo od kilku dni rozgościło się nad naszym krajem. O ile na zachodzie aura jest bardzo przyjemna,  o tyle na wschodzie kraju dosyć mocno dokuczał nieprzyjemny i zimny wiatr. Dzisiaj wiatr w końcu nie przeszkadza w spacerach, a to tego jest przyjemnie ciepło.

Piątek jeszcze ciepły i słoneczny

Podobnej pogody spodziewamy się w piątek, zachmurzenie umiarkowane, a miejscami całkowite może pojawić się na południowym wschodzie kraju, a także na północy w drugiej części dnia. W pozostałych regionach niebo powinno być bezchmurne, czyli bez żadnych przeszkód będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie słońca. Będzie ciepło od 9-10°C na południowym wschodzie, do około 11-12°C w pozostałych regionach kraju. Na północy możliwe silniejsze podmuchy wiatru.

W sobotę stopniowe załamanie pogody

W sobotę rozpoczną się zmiany w pogodzie, z północy przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny, który przynosić będzie początkowo opady deszczu, a następnie deszczu ze śniegiem i śniegu. Za frontem spłynie bardzo zimne powietrze, ale tą zmianę w większej części kraju odczujemy dopiero w niedzielę. Od rana opady deszczu występować będą na północy i z biegiem godzin wędrować będą na południe. Najlepsza pogoda utrzyma się na południu i południowym wschodzie, gdzie temperatura zdąży wzrosnąć do 12-14°C. Na północy i zachodzie wyraźnie chłodniej, termometry pokażą od 5°C do 8°C. Wieczorem opady deszczu znaczną przechodzić w opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a także chwyci mróz.

Niedziela z zimową pogodą

Noc z soboty na niedzielę zimna w całej północnej części kraju. Miejscami temperatura spadnie poniżej -6°C. W ciągu dnia będzie niewiele cieplej – w całej północno wschodniej ćwiartce kraju oraz miejscami w centrum i na wschodzie może utrzymywać się będzie mróz do -1°C. W pozostałych regionach będzie około 0°C, do 2-3°C na zachodzie Polski. Rano na wschodzie i południu kraju utrzymywać się będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Konwekcja pojawi się również na wybrzeżu. W wyniku niskich temperatur na pewno miejscami zrobi się biało.

Epizod zimowy nie potrwa długo, ponieważ już w poniedziałek zrobi się cieplej i śnieg, który spadnie w niedzielę powinien w całości się stopić. Będzie od około 2-4°C na wschodzie do 7-8°C na zachodzie. We wtorek ponownie wrócą przyjemniejsze wartości temperatur do 10-12°C na południu i południowym zachodzie. Pamiętajmy, aby uważać na swoje zdrowie, gdyż pogoda o tej porze roku bywa bardzo „zdradliwa”.