Upalne powietrze, fontanny w mieście
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Stacje telewizyjne i niektóre media od kilku dni straszą temperaturami powyżej 40 stopni – nic takiego nie będzie miało miejsca, jednakże jutrzejszy dzień zapowiada się bardzo, bardzo ciepło.

Aktualna sytuacja baryczna

Synoptyczna mapa Europy - 26 czerwca | Źródło: www.metoffice.gov.uk
Synoptyczna mapa Europy – 26 czerwca | Źródło: www.metoffice.gov.uk

Na Europą będzie oddziaływał bardzo dobrze wykształcony układ Omega, w obrębie którego pojawi się nagrzana masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Mimo że mitycznych 40 stopni w Polsce nie doświadczymy, to na Półwyspie Iberyjskim i we Francji słupki rtęci mogą osiągnąć bądź przekroczyć tę temperaturę.

Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Temperatury w Polsce - model ECMWF | Źródłó: windy.com
Temperatury w Polsce – model ECMWF | Źródłó: windy.com
Temperatury w Polsce - model GFS | Źródło: meteomodel.pl
Temperatury w Polsce – model GFS | Źródło: meteomodel.pl

Według modeli numerycznych najcieplej będzie jutro na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Różnice pojawiają się przy prognozowanych temperaturach maksymalnych – model ECMWF przewiduje temperatury 37 stopniowe, lokalnie nawet 38! Rekordową temperaturę 38 stopni odnotowano 27 czerwca 1935 roku, a więc rekord przetrwał wiele lat. Czy któraś z miejscowości pokona Wrocław? Przy tak nagrzanej masie powietrza jest to możliwe, choć będzie to bardzo, bardzo trudne. Model GFS jest bardziej ostrożny w swoich przewidywaniach i prognozuje temperatury maksymalne na poziomie 35 stopni. Ten sam model przewiduje również mniejsze temperatury w pozostałej części kraju – w okolicach 32. Według modelu ECMWF 35 stopni możliwe jest również w centrum oraz na Mazowszu.

Jak postępować w czasie upałów?

Przede wszystkim należy spożywać bardzo duże ilości płynów. Unikajmy również przebywania przez długi czas w miejscach bardzo mocno nasłonecznionych – dotyczy to szczególnie dzieci i osób starszych. Pamiętajmy również, aby nie zostawiać w samochodach swoich pociech i zwierząt, gdyż może to być śmiertelnie niebezpiecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here