Pszczoły mogły wyginąć jak dinozaury
Pszczoły mogły wyginąć jak dinozaury (pixabay.com)

65 milionów lat temu około 80% wszystkich gatunków zwierząt zamieszkujących Ziemię wyginęło w wyniku uderzenia asteroidy. Najsłynniejszymi ofiarami tej katastrofy są właśnie dinozaury, fakt ten nie dziwi z uwagi na monstrualne rozmiary tych zwierząt.

Jednak w wyniku takiego podejścia pomija się te najmniejsze i niepozorne istoty. Właśnie z tego powodu mało osób zdaje sobie sprawę, że poza dinozaurami również pszczoły poważnie ucierpiały w czasie tej katastrofy. Niedawno naukowcy przebadali DNA żyjących obecnie pszczół, okazuje się, że przodkowie tych owadów także miały ciężkie przeżycia.

Biolog Sandra Rehan z uniwersytetu w New Hampshire oraz grupa naukowców przebadali DNA 230 gatunków pszczół w celu rekonstrukcji drzewa ewolucji. Użyto także szczątków pszczół skamieniałych w bursztynie przeszło 45 milionów lat temu, w ten sposób oznaczono momenty przełomowe w ewolucji tych owadów.

Dzięki temu udało się odkryć, że 65 milionów lat temu wystąpił moment stagnacji w ewolucji pszczół, który był w istocie momentem wymierania tego gatunku. Sandra Rehan tłumaczy, że wówczas 90% pszczół wyginęła. Naukowcy mają nadzieję, że badania przyczynią się do lepszego zrozumienia tych owadów, tego jak reagują na zmieniające się warunki naturalne.

Obecne wymieranie pszczół związane jest z rozwojem miast, zatruwaniem środowiska naturalnego, oraz stosowaniem oprysków i innych pestycydów w rolnictwie.