Słoneczne lato
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

We wczorajszym artykule analizowaliśmy możliwość pobicia czerwcowego rekordu temperatury z 1935 roku. Choć model ECMWF nie wykluczał pojawienia się tak wysokiej temperatury, wydawało się to dość mało prawdopodobne, a jednak…

Rekordowe temperatury w czerwcu

Rozkład temperatur w Europie 26.06.2019 | Źródło: meteociel.fr
Rozkład temperatur w Europie 26.06.2019 | Źródło: meteociel.fr

Blisko 84 lata, bez jednego dnia przetrwał rekord temperatury dla czerwca i wynosił on 38 stopni. Dziś w miejscowości Radzymin, w województwie lubuskim, temperatura o godzinie 15.20 osiągnęła 38.2 stopni! Niezwykle ciepło było również na innych stacjach; swoje rekordy odnotowały między innymi: stacja Poznań-Ławica: 37.9 stopni (również było bardzo blisko wyrównania rekordu z Wrocławia), czy stacja w Lesznie 36,7. We Wrocławiu jedna ze stacji pokazała 36,5 stopni. Bardzo wysokie temperatury odnotowywano również w centrum czy na Mazowszu, gdzie temperatury osiągnęły lub przekroczyły 35 stopni.

Rosnące zagrożenie pożarowe

Zagrożenie pożarowe - stan na 26.06.2019 | Źródło: bazapozarow.ibles.pl
Zagrożenie pożarowe – stan na 26.06.2019 | Źródło: bazapozarow.ibles.pl

Tak wysokie temperatury i brak opadów znacząco wpływa na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach Polski. Zagrożenie duże występuje przede wszystkim w lasach zachodniej, centralnej oraz północnej Polski i prawdopodobnie będzie ono w najbliższych dniach wydawane już na pozostałych obszarach kraju. Niestety, w najbliższym czasie, modele pogodowe nie prognozują wieloskalowych opadów deszczu, również burze, które do tej pory w wielu miejscach poprawiały sytuację choć na chwilę, będą występowały stosunkowo rzadziej niż dotychczas, co w konsekwencji może doprowadzić do wprowadzenia zakazów wchodzenia do lasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here