Ciepłe lato w Norwegii
Ciepłe lato w Norwegii. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Fala upalnego powietrza dotarła do północnej części Europy. Od paru dni rekordowe wartości notowane są w Norwegii, Finlandii i Szwecji. Pobite zostały wieloletnie rekordy.

Wyrównany rekord ciepła w Norwegii

Upalne masy powietrza, które w ostatnich dniach nękały Francję i kraje Beneluksu przemieściły się nad Skandynawię. 27 lipca wyrównany został rekord temperatury maksymalnej w Norwegii w miejscowości Laksfors, który wynosi 35,6°C. Ostatnio tak wysoką temperaturę zmierzono w tym kraju w 1970 roku w Nesbyen.

Szwecja także bardzo gorąca

Upały dotarły także do Szwecji, gdzie temperatury okazały się niewiele niższe. Najwyższą wartość zmierzono w miejscowości Markusvinsa, która położona jest na dalekiej północy kraju. Temperatura w piątek (27 lipca) osiągnęła 34,8°C, co jest trzecią najwyższą temperaturą maksymalną zanotowaną w Szwecji. Ostatnio tak gorąco w północnej części Szwecji było w 1945 roku.

https://twitter.com/EKMeteo/status/1155224130955948034

Upał nie ominął Finlandii, gdzie temperatura także przekroczyła 30 stopni, dochodząc do 32-33°C.

Fala upałów już dzisiaj w sporej części Skandynawii została wyparta przez masy powietrza z dalekiej północy. W dniu dzisiejszym temperatura w miejscowości Markusvinsa wzrośnie do 22-23°C, a w poniedziałek do zaledwie 12-13°C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here