Antarktyda
Zdjęcie (pixabay.com)

Do rekordowych wartości zbliżyła się pokrywa lodowa na Antarktydzie, która wynosi już ponad 9 milionów kilometrów i wciąż rośnie. Obecna czapa lodu jest większa od dotychczasowego rekordu z roku 2008 o 320 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Rozmiar powierzchni lodowej w kwietniu zwiększał się bardzo szybko, dziennie pokrywa rosła o blisko 110 tysięcy kilometrów kwadratowych. Obecny trend ma się utrzymać i także w maju lodu będzie rekordowo dużo. Jednak zdaniem naukowców, pomimo że lodu przybywa bardzo szybko i jest go znacznie więcej niż wynikałoby to ze średniej wieloletniej, to tak czy inaczej letnie roztopy powodują, że ubywa go coraz więcej. Odniesieniem jest tu średnia dla lat 1981-2010, od wielu lat lodu w najcieplejszych miesiącach jest po prostu mniej.

Dlaczego obecnie lodu jest tak dużo?

pokrywa lodu antarktyda kwiecień 2014
Na różowo zaznaczona średnia wieloletnia pokrywy lodowej w kwietniu. Strzałka czarna pokazuje przyrost lodu w ostatnim miesiącu. Grafika National Snow and Ice Data Centre

Zdaniem naukowców wynika to z bardzo dużej wrażliwości tego regionu świata na wszelkie anomalie i zmiany w układzie temperatur. Od pewnego czasu w regionie morza Weddella odnotowywane są temperatury sporo poniżej średniej, stąd pojawiała się zmiana w wielkości pokrywy lodowej.

1 KOMENTARZ

  1. Czytelnik może się poczuć zagubiony czytając o tym, że na Antarktydzie jest tak dużo lodu, gdy dzień wcześniej we wszystkich serwisach trąbiono, że Antarktyda się rozpada. Jak pogodzić ze sobą te dwie informacje? Istotne jest odróżnienie zmian lodu LĄDOWEGO i MORSKIEGO na Antarktydzie, ponieważ są to dwa oddzielne zjawiska. Wypowiedzi na temat lodu antarktycznego często nie uwzględniają tej różnicy. Sytuację lodu antarktycznego można podsumować następująco: 1) ilość lodu na lądzie coraz szybciej spada, 2) ilość lodu morskiego, pomimo ocieplania się Oceanu Południowego, wzrasta.

    Dokładne wytłumaczenie tych zjawisk na stronie Nauki o klimacie:
    http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-na-antarktydzie-przybywa-lodu-23

    Więcej o sytuacji na Antarktydzie na blogu glacjologicznym:
    http://glacjoblogia.wordpress.com/2014/05/13/miekkie-podbrzusze-antarktydy-nowe-dowody-na-nieunikniony-rozpad/

Comments are closed.