Słonecznie i upalnie

Podczas gdy w naszym kraju aktualnie jest chłodno jak na tę porę roku, to tam, gdzie zazwyczaj nie ma upałów, takowe się pojawiają. Mowa o Alasce i Syberii.

Rekordowe ciepło na Alasce

W Dzień Niepodległości, w największym mieście Alaski – Anchorage, odnotowano ponad 32 stopnie. Jest to niebagatelny rekord, ponieważ nigdy wcześniej w historii pomiarów, a ta ma ponad 100 lat, nie odnotowano tak wysokiej temperatury. Jakby tego było mało, w tym mieście temperatura nigdy nie osiągnęła 30 stopni. Było więc bardzo gorąco. Warto jednak podkreślić, że czerwiec w tym mieście również zapisał się z temperaturami powyżej normy.

Wybuchły pożary

Ze względu na bardzo wysokie temperatury jak i postępującą suszę, w niektórych lasach na terenie Alaski wybuchły pożary, które wytworzyły wiele szkód. Określa się, że są to największe w historii pożary lasów w tym regionie.

Na Syberii również bardzo ciepło

Bardzo ciepłe powietrze dotrze również nad Syberię. Tam w najbliższych dniach temperatury mogą dobić do 30 kresek powyżej zera. Dla porównania, normalne wartości temperatur w tym regionie oscylują w granicach 20 stopni. Kilka dni temu było tam jednak tak chłodno, że nad ranem pojawiał się przymrozek. Tak szybki wzrost temperatury będzie tym bardziej zaskakujący dla mieszkańców Syberii.

Co jest przyczyną takiej anomalii?

Zapewne każdy ciekawy jest, dlaczego w takich miejscach, gdzie zazwyczaj jest raczej chłodno, jak na nasz klimat, teraz jest rekordowo ciepło? Winny jest temu głęboki ośrodek wysokiego ciśnienia, który od dłuższego czasu stacjonuje nad stanem. Ściąga on nad Alaskę gorące masy powietrza, a jednocześnie w innych stanach temperatury są lekko poniżej normy lub nieco powyżej.

Anomalia temperatur w północnej części Stanów Zjednoczonych
Anomalia temperatur w północnej części Stanów Zjednoczonych | źródło: climatereanalyzer.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here