Autostrada 288 w okolicy Houston. Zdjęcie twitter ‏@PHILOCALYLOUIS

Rekordowe ulewy, które przeszły nad stanem Teksas i Oklahoma zakończyły trwającą kilkuletnią posuchę. Niestety spowodowały również groźną powódź, gdyż gleba nie była w stanie szybko pochłonąć tak dużych ilości wody.

Około 5 lat trwała susza w stanach Teksas, Oklahoma,  a także stanach sąsiednich. Zakończyły ją opady, które zaczęły cyklicznie występować nad południową częścią „stanów” od końca kwietnia aż do dnia obecnego. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie miesiąc maj, który w wielu miejscowościach południowych stanów USA z całą pewnością okaże się najbardziej mokrym od samego początku prowadzenia obserwacji meteorologicznych.

usarain_mrg_2015110-compressed
Załączona grafika ilustruje rozmieszczenie opadów nad USA w ciągu ostatnich 30 dni. Dane pochodzą z Multi-Satellite Retrievals for GPM (Global Precipitation Measurement) (IMERG). Za thewatchers.adorraeli.com

Powyższa grafika wyraźnie pokazuje, które regiony kraju okazały się najbardziej mokre. Jak widać kilkuletnia posucha może szybko zostać zakończona i to w ciągu zaledwie jednego miesiąca.

Obszary dotknięte suszą w maju 2014 roku i maju 2015 roku. Źródło US DroughtMonitor za thewatchers.adorraeli.com
Obszary dotknięte suszą w maju 2014 roku i maju 2015 roku. Kliknij, aby powiększyć. Źródło US DroughtMonitor za thewatchers.adorraeli.com

Wydawałoby się, że deszczu spadło już wystarczająco, okazuje się, że nic z tego i 25 maja przez Teksas i Oklahomę przetoczyły się kolejne ulewy. W ciągu 24 godzin potrafiło spaść ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Doszło do gwałtownych powodzi, które na chwilę obecną spowodowały śmierć 19 osób, kolejne 11 pozostaje zaginionych.

Autostrada 288 w okolicy Houston. Zdjęcie twitter  ‏@PHILOCALYLOUIS
Autostrada 288 w okolicy Houston. Zdjęcie twitter ‏@PHILOCALYLOUIS

W 31 hrabstwach Teksasu gubernator Greg Abbott ogłosił stan wyjątkowy, a obecna powódź okazuje się jedną z najgorszych w historii. Ulewy i powodzie to nie jedyne problemy, z którymi muszą zmagać się mieszkańcy południowych stanów. 26 maja wystąpiły również liczne tornada. Poniżej niezwykłe nagranie łowców tornad:

Wszystko wskazuje na to, że deszczowa pogoda rozgościła się na dobre.