Podczas, gdy wiele Stanów Ameryki Północnej zmaga się z wyjątkowo srogą zimą, na Alasce notuje się rekordowo wysokie temperatury. Wysokie temperatury sprawiają, że wiekszość rzek jest przepełnionych od wody, a w górach schodzą częste lawiny.

Trwałe układy wysokiego ciśnienia u wybrzeży Pacyfiku przyniosły wyjątkowo ciepłe powietrze na Alaskę, zamiast do Kalifornii, gdzie zazwyczaj jest znacznie cieplej. Ostatni tydzień stycznia to jeden z najcieplejszych dni w historii pomiarów meteorologicznych na Alasce. Temperatura miejscami jest nawet o 22*C wyższa od normy wieloletniej. Apogeum ciepła miało miejsce 27 stycznia, wtedy temperatura wzrosła do 16,7*C. Miało to miejsce w Port Alsworth.

Ciepłe powietrze, oraz opady deszczu spowodowały wzrost wody w rzekach na Alasce. Niektóre drzewa zaczęły rozkwitać. Poniżej przedstawiamy Państwu zdjęcie satelitarne, zrobione przez satelitę Aqua, dnia 25 stycznia.
Alaska_amo_2014025 (1)
Bardzo wysokie temperatury sprzyjają bardzo szybkiemu roztapianiu się śniegu, co zwiększa ryzyko zejścia lawin. Pod koniec stycznia seria bardzo dużych lawin zeszła na autostradę Richarson, blokując drogi i odcinając od świata mieszkańców portowego miasta Valdez. Długość lawiny wyniosła 460 metrów.

alaska_tmo_2013023