Intensywne opady śniegu, ogromne zaspy i zwały śniegu

Być może ktoś z Was zastanawiał się kiedyś jaki jest rekord temperatur w naszym kraju, bądź gdzie spadło najwięcej deszczu. Historia pokazuje, że w Polsce mieliśmy do czynienia z naprawdę pokaźnymi sumami opadowymi, srogimi mrozami i afrykańskim gorącem. Sprawdźmy, gdzie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zanotowano najwyższą temperaturę, najniższą oraz najwyższe sumy opadowe. 

Najwyższa temperatura powietrza w Polsce

W tym miesiącu mieliśmy już do czynienia z napływem zwrotnikowego powietrza do Polski. Mniej więcej w połowie miesiąca, słupki rtęci na południu kraju potrafiły pokazać nawet 35 stopni. Okazuje się, że taka wartość to nic, w stosunku do rekordu. Najwyższa temperatura, jaka została kiedykolwiek odnotowana to 40.2°C. Było to w Prószkowie k. Opola (woj. opolskie) dokładnie 94 lata temu, czyli 29 lipca 1921 roku. Tego samego dnia w Zbiersku (woj. wielkopolskie) było 40°C. Ostatnimi laty nie notowaliśmy tak wysokich temperatur, wyjątkiem jest 8 sierpnia 2013 roku, gdzie w Sulejowie (woj. łódzkie) było 38°C, a w Silniczce (również woj. łódzkie) termometry pokazały 38.9°C.

Najniższa temperatura powietrza

Choć od wielu lat zimy w Polsce nie są zbyt srogie i nie padają rekordy najniższych temperatur, to jednak kilkadziesiąt lat temu dawały popalić. Przykładem są Siedlce (woj. mazowieckie), gdzie odnotowano najniższą temperaturę w historii. Było to 11 stycznia 1940 roku,  tego dnia rtęci pokazały -41°C. Jeszcze wcześniej, w lutym 1929 roku nieco poniżej -40°C notowano w Żywcu (woj. śląskie), Olkuszu, Poroninie (woj. małopolskie) oraz w Siankach (woj. podkarpackie). Mowa oczywiście o obecnych województwach. W XXI wieku nigdzie nie odnotowano temperatury niższej niż -35°C. Tylko pod koniec XX wieku, 28 grudnia 1996 roku w Stuposianach (woj. podkarpackie) temperatura spadła do -37.1°C, zaś dzień później na Hali Izerskiej (woj. małopolskie) odnotowano -36.6°C.

Najwyższe i najniższe opady w Polsce

Jeśli chodzi o sumy opadowe, rekordy padały również kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat temu. Najwyższą sumę dobową opadów, jaką kiedykolwiek zmierzono było 300 mm. Tyle deszczu spadło 30 czerwca 1973 roku na Hali Gąsienicowej. W ciągu miesiąca najwięcej deszczu spadło w lipcu 1997 roku na Hali pod Śnieżnikiem, gdzie zmierzono aż 950 mm! W dziale najwyższych opadów rocznych przodują polskie góry. Rekord największej ilości opadów należy do Doliny Pięciu Stawów, gdzie w 2001 roku spadło aż 2700 mm wody. W tym samym roku bardzo duże sumy zanotowano również na Hali Gąsienicowej (2628 mm) oraz na Kasprowym Wierchu (2599 mm).

Jeśli chodzi o najniższą sumę opadową na przestrzeni roku, ten tytuł należy się Poznaniowi, gdzie w 1982 roku spadło tylko 275 mm opadu (norma roczna wynosi 506 mm). W XXI wieku jak na razie rekord najwyższej miesięcznej sumy opadu należy do Bielsko-Białej (512 mm w maju 2010 roku).