Rekordy temperatury na ziemi
Rekordy temperatury na ziemi (pixabay.com)

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w każdym zakątku świata panują inne temperatury. Znaczy, to że w jednym miejscu, 15°C może być rekordem ciepła, w drugim może być rekordem zimna. Dalej idąc tym tokiem również trzeba zauważyć, że kiedy w jednej części świata mieszkańcy walczą z upałami i piekielnym słońcem, to w innej części świata ludzie borykają się z ogromnymi mrozami i przeszywającym zimnem. Nasza planeta pełna jest kontrastów.

Najniższa temperatura na ziemi

Jeszcze do niedawna najzimniejszym miejscem na Ziemi była Antarktyda z temperaturą wartości -89,2°C. Dane pochodzą z Rosyjskiej stacji ”WOSTOK”, rekord ten padł w sierpniu 1983 roku. Zaskoczeniem nie jest, że miano królowej mrozów nadal ma Antarktyda, zaskoczyć może fakt, że jest jeszcze bardziej mroźna. Jak podali naukowcy, satelita NASA wykonała pomiary, z których wynika, że aktualny rekord zimna na ziemi wynosi – uwaga -94,7°Celsiusza! Co jest bezapelacyjnym liderem najniższej temperatury na Ziemi. Rekord ten padł we wschodniej Antarktydzie, w rejonie japońskiej stacji ”DOME FUJI” w sierpniu 2010 roku.

Rekord zimna w Europie

W Europie natomiast rekord zimna padł 31.12.1978 roku na terytorium ZSRR w Ust-Szczugor, wtedy temperatura obniżyła się do -58,1°C. Przechodzą dreszcze na samą myśl o takim zimnie, więc przejdźmy do rekordów ciepła na świecie.

Najwyższa temperatura na Świecie i Europie

Aktualnie rejonem z najwyższą w historii pomiarów meteorologicznych temperaturą powietrza jest Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Rekord padł 10.07.1913 i wyniósł 56,7°C! Europejską stolicą piekielnych temperatur jest Grecja, a dokładniej Ateny z temperaturą 48°C, która nawiedziła miasto 10.07.1977 roku. Jak łatwo można zauważyć w Europie na przestrzeni roku padły dwa skrajne rekordy, zimna -58,1°C w roku 1978, oraz ciepła 48°C w roku 1977.

Największe amplitudy temperatur

Na sam koniec zobaczmy jeszcze miejsce na Ziemi, gdzie skrajności temperatur na przestrzeni wielu lat pomiarów meteorologicznych są największe. W Ojmiakon w Rosji temperatury wahają się od -71°C do nawet +33°C. Oznacza to, że amplituda temperatur w tej miejscowości wynosi aż 104°C. Nasza planeta pełna jest skrajności.

1 KOMENTARZ

  1. Najniższa temperatura dobowa powietrza w Polsce była w 11 stycznia 1940roku w Siedlcach,wojna i taki mróz to było straszne.Pochodzę z Siedlec co nieco wiem o tej zimie z opowiadania przodków.

Comments are closed.