Kwitonące wiśnie, wiosna w pełni

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się astronomiczna wiosna, a to oznacza, że ostatecznie pożegnaliśmy zimę i dzień w końcu będzie dłuższy do nocy. Już niedługo czekają nas pierwsze liście, kwitnące drzewa i krzewy i jeszcze dłuższy dzień. Każda pora roku ma swój urok, ale najpiękniejszą jest właśnie wiosna z uwagi na budzącą się do życia przyrodę.

Wiosna astronomiczna rozpocznie się dokładnie o godzinie  5:30, gdy Słońce wejdzie w znak Barana. Oznacza to, że dzień trwać będzie tak samo długo jak i noc. Od dnia jutrzejszego to się już zmieni, a dzień będzie już dłuższy. Oczywiście jest to dobra wiadomość dla tych, którzy stęsknili się za słońcem i mają dość nocy i szarugi jesienno-zimowej.

Kwitnąca łąką tylko wiosną
Jeszcze tylko miesiąc z małym okładem…

Zapewne większość z nas skojarzyła sobie, dlaczego zmieniła się data rozpoczęcia astronomicznej wiosny? Ostatni raz w 2011 roku witaliśmy wiosnę 21 marca, zaś od 2012 roku wiosna rozpoczyna się już 20 marca. Przyczyny należy szukać w ruchu obiegowym Ziemi wokół Słońca, który przebiega po elipsie. Istotny jest również kąt nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny tego ruchu.

Co to oznacza dla nas? W zasadzie nic niepokojącego, tylko fakt, że początek astronomicznej wiosny jest datą zmienną uzależnioną od ruchu Ziemi po elipsie. W przyszłości wiosna rozpoczynać się będzie i 19 marca, a w jeszcze dalszej przyszłości ponownie 21 marca.