Astronomiczna zima, to najkrótszy dzień i najdłuższa noc

Dzisiejszego dnia mamy do czynienia z przesileniem zimowym. Oznacza to, dzisiejszy dzień będzie najkrótszym dniem w roku, a nadchodząca noc, najdłuższą.

Przesilenie zimowy będzie miało miejsce dokładnie o godzinie 18:11 czasu Polskiego. Wraz z tą godziną dnia będzie przybywać, aż do 21 czerwca 2014r. Właśnie wtedy nasza dzienna gwiazda wstąpi w znak Koziorożca i rozpocznie tym samym astronomiczną zimę.

W zamierzchłych czasach ludy słowiańskie obchodziły w tym czasie Święto Godowe, w czasie którego radowano się ze zwycięstwa światłości nad ciemnością.

Gdzie dzień będzie najkrótszy?

Miejscem w Polsce, gdzie mamy najkrótszy dzień jest przylądek Rozewie. W Jastrzębiej Górze, dzień trwa 7 godzin i 10 minut. Nigdzie w naszym kraju dzień nie trwa krócej. W Gdańsku dzień potrwa 7 godzin 17 minut, a w Warszawie 7 godzin 42 minuty. Na południu, najkrótszy dzień w roku potrwa lekko powyżej 8 godzin.

Na szczęście, już od jutra dzień będzie stawać się coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. Początkowo nie będzie to bardzo zauważalne, jednak później dnia będzie przybywać o niemal 5 minut.

9 KOMENTARZE

  1. Gdzie te zimy mroźne ,śnieżne ,ludzie na Pasterkę saniami przyjeżdżali w kożuchach baranich,czapach ,chustach,okryci ciepłymi derkami.Śnieg skrzypiał pod nogami,a z drewnianych kościółków kolęd śpiew się rozchodził po okolicy.Ach gdzie te zimy.

Comments are closed.