Pogodne niebo, lato w pełni

Dziś, o godzinie 17:54 na półkulu północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Oznacza to, że dzisiejszy dzień będzie najdłuższym dniem roku.

Najdłuższy dzień

Pierwszy dzień astronomicznego lata zazwyczaj kojarzy się nam z bliskim początkiem lub rozpoczęciem wakacji oraz rozpoczęciem, dla wielu najpiękniejszej pory roku. Należy jednak pamiętać, że ten dzień, jest również najdłuższym dniem w roku. Warto to wykorzystać.

Ile trwa dzień w pierwszy dzień lata?

Długość dnia w pierwszy dzień astronomicznego lata, jeśli chodzi o nasz kraj nieco się różni. Dziś, najdłuższym dniem będą mogli się cieszyć mieszkańcy północy kraju. Tam dzień potrwa ponad 17 godzin. Nieco poniżej 17 godzin dzień potrwa w centrum, zaś najkrócej na południu, ale to wciąż ponad 16 godzin. Średnia długość dnia w Polsce wyniesie dziś 16 godzin i 50 minut.

Od jutra dzień coraz krótszy

Choć pierwszy dzień lata powinien oznaczać, że dzień będzie coraz dłuższy i w wakacje będzie trwał jeszcze dłużej, to jednak tak nie jest. Od jutra dzień będzie się stopniowo skracał, a noc będzie się wydłużała. Będzie to trwało aż do pierwszego dnia astronomicznej zimy, a więc do 21 grudnia. W tym czasie dzień skróci się średnio o 9 godzin.

Warto więc wykorzystać dzisiejszy dzień na spacery i przebywanie na łonie natury, tymbardziej, że pogoda w większości regionów dopisuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here