Zniszczenia po przejściu tornada
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Parę dni temu bardzo gwałtowne zjawiska miały miejsce w USA, gdzie za sprawą aktywnego frontu atmosferycznego doszło to powstania potężnych układów burzowych i serii tornad. Zniszczenia są poważne.

Blisko 40 tornad (część została niepotwierdzona) zeszło w miniony poniedziałek i wtorek w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas i Nebraska. Najbardziej ucierpiał stan Teksas, gdzie zjawiska były najbardziej gwałtowne. Jedno z tornad, które przeszło nad stanem miało ponad kilometr średnicy!

Jedno z tornad przeszło przez miejscową rafinerię. Na szczęście obyło się bez poważniejszych zniszczeń, lecz silny wiatr spowodował powstanie wielu nieszczelności. Dwóch pracowników zostało zabranych do szpitala z powodu wycieku substancji chemicznych. Pojawiły się również informacje o możliwym wycieku substancji radioaktywnych, lecz te wkrótce zostały zdementowane przez pracowników rafinerii.

Burzom towarzyszyły również opady gradu, którego średnica dochodziła do 5 cm. Tak duży grad uszkadzał dachy, samochody i elewacje budynków.

Tornada doprowadziły do powstania ogromnych zniszczeń, dziesiątki tysięcy odbiorców nie miało prądu. Setki budynków zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Poza okresem wiosennym również na jesieni pojawią się bardzo aktywne fronty, które na Wielkich Równianach Amerykańskich przynoszą gwałtowne burze z tornadami.