Burze nad Polską

Zgodnie z naszymi prognozami w niedzielę oraz w poniedziałek nad Polską przechodziły gwałtowne burze. Głównym wydarzeniem niedzieli była trąba powietrza w miejscowości Kaniów. W wielu regionach intensywnie padało, pojawił się grad, który osiągał 3-4 cm średnicy.

Niedziela

Bez zaskoczenia – zaczniemy od pojawienia się trąby powietrznej w miejscowości Kaniów w województwie śląskim. Uszkodzone zostały 23 dachy, w tym 21 w budynkach mieszkalnych. Na szczęści nikt nie został ranny. Poniżej film z przejścia trąby powietrznej (radzimy wyłączyć dźwięk).

Jak podaje portal remiza.pl w niedzielę strażacy interweniowali 1038 w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w województwach: mazowieckim, podkarpackim oraz śląskim.

Łącznie w całej Polsce zostały uszkodzone 98 budynków mieszkalnych oraz 33 gospodarczych. Dwie osoby zostały ranne, jedna z nich, w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala.

W szczytowym momencie bez prądu było ponad 20 tysięcy odbiorów. Ponadto w wielu miejscach Polski pojawiły się opady gradu związane z przechodzeniem silnych superkomórek burzowych, kótrym towarzyszyły również nawalne opady deszczu, doprowadzające do podtopień. Po niedzielnych opadach deszczu na 6 stacjach wodowskazowych notowano stan ostrzegawczy. Tak prezentuje się suma opadów za niedzielę.

Suma opadów za okres 07.06 (6:00 UTC) - 08.06 (6:00 UTC)
Suma opadów za okres 07.06 (6:00 UTC) – 08.06 (6:00 UTC) | Źródło: imgw.pl

Największy opad zanotowano we Wrocławiu. Tamtejsza stacja meteorologiczna za niedzielę oraz noc z niedzieli na poniedziałek zanotowała opad 69mm. Co ciekawe – inna stacja – uniwersytecka, znajdująca się w innej części miasta odnotowała opad o wielkości 14 mm (za meteomodel.pl) co pokazuje jak lokalnym zjawiskiem może być intensywny opad deszczu z rdzenia komórki konwekcyjnej.

Poniedziałek

Wczorajszy dzień nie przyniósł na szczęście trąby powietrznej natomiast układ burzowy przemieszczający się nad wschodnią Polską charakteryzował się intensywnymi opadami deszczu oraz dużego gradu.

Dobowa suma opadów od godz. 7:00 08.06.2020 do 6:00 09.06.2020:

Dobowa suma opadów 08.06 (6:00 UTC) do 09.06 (6:00 UTC)
Dobowa suma opadów 08.06 (6:00 UTC) do 09.06 (6:00 UTC) | Źródło danych: imgw.pl; autor mapy: meteomodel.pl

Według systemu RainGrs(IMGW-PIB) największy opad wyniósł 72.1 mm, natomiast w wielu miejscach we wschodniej Polsce opad ten wyniósł co najmniej 30 mm. W dniu wczorajszym mogliśmy ponownie obserwować przepiękne struktury burzowe.

Jak informuje RCB w związku z wczorajszymi zjawiskami atmosferycznymi Straż Pożarna interweniowała 817 razy. Najwięcej w województwach: podkarpackim (284), lubelskim (138) i mazowieckim (107) – działania dotyczyły głównie wypompowywania wody z zalanych budynków oraz zabezpieczenia uszkodzonych dachów. Wtorek znów burzowy na wschodzie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here