Supertfajun Hagibis | Źródło: zdjęcie satelitarne Himawari 8

W tamtym tygodniu informowaliśmy o tajfunie, który zbliżał się do Japonii. Dziś, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim podsumowaniem.

Rozwój supertfajfunu Hagibis

Supertfajun Hagibis | Źródło: zdjęcie satelitarne Himawari 8

5 października nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego uformowała się burza tropikalna, a Agencja Meteorologiczna z Japonii nadała jej imię Hagibis. Burza ta miała doskonałe warunki do rozwoju – bardzo wysokie temperatury oraz niskie uskoki wiatru, dzięki czemu w ciągu 12 godzin stała się tajfunem 5. kategorii. W historii obserwacji możemy znaleźć niewiele więcej szybszych intensyfikacji. Dane podawane przez Joint Typhoon Warning Center wskazują, że Hagibis generował wiatr o prędkości 260 km/h przy porywach dochodzących do 315 km/h. Minimalne ciśnienie wynosiło 915 mbar. Niestety, nad zachodnim Pacyfikiem nie są organizowane przeloty przez cyklony tropikalne. Szacuje się, że w ścianie oka, wiatr – w porywach – mógł przekraczać grubo ponad 315 km/h.

Skutki uderzenia tajfunu

12 października na japońskiej wyspie Honsiu rozpoczęło się uderzenie tajfunu, który wtedy zaklasyfikowany był w 2. kategorii. Wiatr średni osiągał prędkość 155 km/h, przy porywach dochodzących do 195 km/h. Jak się okazało to nie wiatr był największym zagrożeniem, a potężne ilości deszczu. W ciągu 24h, w mieście Hakone, w prefekturze Kanagwa, spadło aż 922,5 mm wody – jest to rekord dobowych opadów w historii obserwacji w Japonii. Oczywiście taka ilość wody spowodowała liczne powodzie oraz osuwiska. Jakby tego było mało tego samego dnia w mieście Ichihara powstało tornado, w skutek którego zginęła 1 osoba, dodatkowo sytuację pogorszyło trzęsienie ziemi o sile 5.7 w skali Richtera. Tajfun Hagibis zebrał swoje śmiertelne żniwo – zginęło 58 osób, ponad 200 zostało rannych, a kilkanaście uznaje się za zaginionych. Ewakuowano również ponad 800 tysięcy Japończyków, bez prądu było blisko 270 tysięcy odbiorców.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here