Tropikalny cyklon przemieszcza się nad wyspami Salomona. Jak zwykle bywa w takim przypadku, nad archipelagiem przeszły bardzo intensywne opady deszczu, które spowodowały wezbrania rzek i liczne powodzie. Pojawiły się też lawiny błotne i osuwiska.

Przynajmniej 16 osób zginęło w wyniku powodzi, które spowodowały intensywne opady deszczu na Wyspach Salomona – mapa google. Nad archipelagiem przemieszcza się, w ślimaczym tempie cyklon tropikalny, który spowodował opady rzędu 200-300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Najgorsza sytuacja panuje w regionach, które dość nisko położone są nad poziomem morza i dodatkowo bardzo zaludnionych.

http://www.youtube.com/watch?v=gwdZVpfa9Oo

Największe zniszczenia spowodowało wylanie rzeki Matanikau, której prąd zrywał mosty, niszczył drogi i zabudowania. Zalane zostały przedmieścia stolicy kraju Honiara. Jak donoszą mieszkańcy w nurcie rzeki można zobaczyć ciała osób, które nie zdążyły uciec przed wielką wodą. Na chwilę obecną przynajmniej 40 osób jest zaginionych, z czego większość to dzieci.

Dotychczas 15 000 osób straciło dach nad głową, w wielu regionach władze zmuszone zostały do ewakuacji regionów zagrożonych powodzią. W najbliższym czasie ma przestać padać, a pogoda ma się poprawić. W piątek dodatkowo pojawiło się trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera, nie odnotowano poważniejszych zniszczeń.