We wtorek 23 grudnia dla wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa zostało wydane ostrzeżenie o możliwości wystąpienia blizzardu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt ,że oba wulkany znajdują się na „Hawajskiej Wielkiej Wyspie” (wyspa Hawai’i).

Blizzard to rodzaj ekstremalnego zjawiska pogodowego, które cechują bardzo silne porywy wiatru i intensywne opady śniegu. Hawaje kojarzą Nam się raczej z tropikalną pogodą, a nie ze śniegiem i silnym wiatrem. Jednak kilka razy w ciągu roku sytuacja synoptyczna nad tą częścią Oceanu Spokojnego pozwala na wystąpienie wspomnianego zjawiska i przykrycie najwyższych partii Hawajów białym puchem.

TPWhawaiiblizzard
Suma opadów atmosferycznych od 21.12.2014 do 24.12.2014 (mashable.com).

23 grudnia o godzinie 3:39, National Weather Service wydało ostrzeżenie o możliwych intensywnych opadach śniegu, słabej widzialności i bardzo silnych porywach wiatru, przekraczających 140 km/h. Ostrzeżenie to dotyczyło partii wulkanów położonych powyżej 3500 metrów. W takich warunkach, kiedy szczyty atakowane są przez śnieżyce, niższe partie wyspy narażone są na silne ulewy, które powodują podtopienia.

Hawaje to nie tylko wypoczynek na plaży ale i sporty zimowe. Na zdjęciu szczyt Mauna Kea. (źródło: xgames.espn.go.com/)

Jak się okazuje, w „zimnej porze roku” śnieg na Hawajach nie jest niczym niezwykłym. Na wulkanicznych szczytach, osiągających wysokość ponad 4000m, pokrywa śniegowa pozwala na uprawianie sportów zimowych. Istnieje nawet Hawajski klub narciarski! Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem : http://www.hawaiisnowskiclub.com/