Przełom nowego i starego roku przyniósł w państwach afrykańskich, położonych w basenie morza Śródziemnego opady śniegu! Zima zaskoczyła wszystkich, warunki na drogach były beznadziejne. Ze śniegu cieszyły się jak zwykle dzieci.

Pokrywa śnieżna, która została zmierzona w Tunezji, w niektórych miejscach wyniosła blisko 20 centymetrów. Natomiast w prowincjach Kef, Jendouba, Siliana, Kairouan i Kasserine zmierzono niemal 40 centymetrów. Wielu mieszkańców zostało uwięzionych w swoich domach. Niskie temperatury, które zapanowały w Tunezji spowodowały ogromny popyt na drewno, władze najuboższym mieszkańcom dostarczały dodatkowe ubrania i koce. Warunki na drogach były bardzo trudne.

Zimowo zrobiło się również w Algierii i Libii. Znaczna część mieszkańców miała problemy z kupnem podstawowych produktów żywnościowych. Władze zorganizowały pomoc, a do najbardziej przysypanych regionów dostarczano żywność. Pojawiły się również przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz gazu.

Padający śnieg znacznie utrudnił poruszanie się pieszym, nie wspominając o kierowcach. Na drogach panowały niezwykle ciężkie warunki. Na pomoc kierowcom skierowano wojsko oraz inne służby publiczne. Część dróg przez długi czas pozostawało nieprzejezdnych.

Zima zaatakowała również Grecję oraz Turcję. Informacje z tych krajów podamy w dniu jutrzejszym. Zapraszamy do odwiedzania nas jak najczęściej!