Jak informowaliśmy Państwa w poprzednich artykułach Wielkie Jeziora zostały pokryte lodem w niemal całości. Warstwa lodu sięga blisko 90% i zbliżyła się blisko historycznego rekordu. Jednak tam gdzie lodu jest mniej i występuje tylko przy wybrzeżu dochodzi do bardzo ciekawego zjawiska – powstania śnieżnych wulkanów.

U wybrzeży jezior poza śnieżnymi wulkanami pojawił się jeszcze jeden rarytas – kule lodowe, których waga dochodzi do blisko 20 kilogramów. Kule powstały w wyniku odłamania się fragmentów lodu, które obmywane przez wodę nabrały okrągłego kształtu.

Jedak znacznie ciekawszym zimowym zjawiskiem są śnieżne wulkany, które mogą mieć nawet 1 metr wysokości. Mogą wyglądem przypominał zwykłą hałdę śniegu, to tak naprawdę są górami powstałymi w wyniku wydobywającego się z krateru lodu i śniegu. Precyzyjniej mówiąc z krateru wydobywa się lód zmieszany z wodą, który bardzo szybko zamarza zwiększając wysokość wulkanu.

Aby doszło do powstania zjawiska temperatura powietrza musi być sporo poniżej zera, zaś fale muszą być wysokie przynajmniej ponad metr.