Jak informowaliśmy Państwa w poprzednich artykułach Wielkie Jeziora zostały pokryte lodem w niemal całości. Warstwa lodu sięga blisko 90% i zbliżyła się blisko historycznego rekordu. Jednak tam gdzie lodu jest mniej i występuje tylko przy wybrzeżu dochodzi do bardzo ciekawego zjawiska – powstania śnieżnych wulkanów.

U wybrzeży jezior poza śnieżnymi wulkanami pojawił się jeszcze jeden rarytas – kule lodowe, których waga dochodzi do blisko 20 kilogramów. Kule powstały w wyniku odłamania się fragmentów lodu, które obmywane przez wodę nabrały okrągłego kształtu.

Jedak znacznie ciekawszym zimowym zjawiskiem są śnieżne wulkany, które mogą mieć nawet 1 metr wysokości. Mogą wyglądem przypominał zwykłą hałdę śniegu, to tak naprawdę są górami powstałymi w wyniku wydobywającego się z krateru lodu i śniegu. Precyzyjniej mówiąc z krateru wydobywa się lód zmieszany z wodą, który bardzo szybko zamarza zwiększając wysokość wulkanu.

Aby doszło do powstania zjawiska temperatura powietrza musi być sporo poniżej zera, zaś fale muszą być wysokie przynajmniej ponad metr.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry